Otelin hayaleti: Bir anti kahraman anlatısı olarak Anayurt Oteli filmi
The ghost of the hotel: The movie 'Anayurt Oteli' as an anti hero narrative
  1. Tez No: 899632
  2. Yazar: BİLGİ GÜNEŞ HIZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORHAN GÖZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 'kahraman' olgusunun epistemolojisinin mitolojik destanlarda incelenmesiyle başlamaktadır. Yazılı kaynaklarda en eski destan olan Gılgamış Destanı'nın, Odysseia ve İlyada Destanları ile etkileşimleri üzerinde durulmuştur. Antik Yunan'da Aristoteles'in Poetika'sında klasik anlamda kahramanın nasıl tanımladığı ve günümüze dek nasıl geldiği incelenmiştir. Sinemada anti kahraman ve delilik motifi Anayurt Oteli filmi üzerinde analiz edilmiştir. Zebercet karakteri, hem psikanalitik analiz hem de kahraman, anti kahraman konuları üzerinde dünya ve Türkiye sineması üzerindeki örnekleri ile karşılaştırıldığında“Anayurt Oteli”filmi ile pek çok ortak bağlantısına ve benzer yönlerine rastlanmaktadır. Yusuf Atılgan'ın aynı adlı bilinç akışı yöntemiyle yazılmış romanından, senarist, yönetmen ve yapımcı Ömer Kavur tarafından sinemaya uyarlanan“Anayurt Oteli”filminin, dönemi için Türkiye Sinemasında öncül sayılabilecek yönleri ve özellikleri ele alınmıştır. Filmdeki diğer karakterlerin Zebercet üzerindeki etkileri psikanalizm ve göstergebilim bağlamında incelenmiştir. Zebercet karakterinin diğer karakter ve dış dünya ile olan iletişim biçimleri, Sigmund Freud, Gustave Jung, Arno Gruen gibi psikanalizm uzmanlarının tanımlamaları çerçevesinde örnekler verilerek açıklanmıştır. Tez çalışması, Vladimir Propp, Joseph Campbell'ın teorileri bağlamında sinemada, edebiyatta anti kahramanların ele alınış biçimleri ve Amerikan sinemasında anti kahraman karakteri üzerine bir araştırma içermektedir. Türk Sinemasında anti kahraman karakterlere sahip“Masumiyet”,“Sarmaşık”ve“İtirazım Var”filmlerinden örnekler verilmiştir. Anayurt Oteli filmi ve yaratıcısı Ömer Kavur ve sineması üzerine yapılan detaylı bir araştırma ve incelemenin ardından, Anayurt Oteli filminin ayrıntılı bir analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study begins by examnining the epistemology of the“hero”phenomenon in mythological epics. The interaction of the Epic of Gilgamesh, the oldest epic in written sources, with the Odyssey and Illiad Epics has been emphasized. How the hero was defined in the classical sense in Aristotle's Poetics in Ancient Greece and how it was survived to the present day has been examined. Antihero and madness motif in cinema were analysed on the movie Anayurt Oteli. When Zebercet character is compared with Turkish cinema on both psychoanalytic analysis and hero / anti-hero issues, many common connections and similarities with the movie Anayurt Oteli can be seen. The aspects and features of the movie Anayurt Oteli, which was adapted into the cinema by screenwriter, director and producer Ömer Kavur from Yusuf Atılgan's novel of the same name written with the conscious mind method, which can be considered a pioneer in Turkish cinema fot its period, are discussed. The effects of other characters in the film on Zebercet have been examined in the context of psychoanalysis and semiotics. The communication styles of the Zebercet character with other characters and the outside world are explained by giving examples within the framework of the definitions of psychoanalysis experts such as Sigmund Freud, Gustave Jung, and Arno Gruen. The thesis includes a research on the treatment of anti-heroes in cinema and literatüre in the context of Vladimir Propp and Joseph Campbell's theories and the anti-hero character in American cinema. Examples are given from the movies Masumiyet“ (Innocence), ”Sarmaşık“ (Ivy), and ”İtirazım Var" (I Object), which has anti-hero characters in Turkish cinema. After a detailed research and analysis on the Anayurt Oteli movie and its creator Ömer Kavur and his cinema, a detailed analysis of the hotel movie was carried out.