Power spectral density of multi-level constrained sequences with applications
Çok seviyeli kısıtlı dizilerin güç spektral yoğunluğu ve uygulamaları
  1. Tez No: 899645
  2. Yazar: SERAL BUSE ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAREEDY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çeşitli veri depolama ve iletim sistemlerinde, belirli veri örüntülerinin saklanması veya iletilmesi sırasında hataların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu sistemlerde güvenilirliği artırmak amacıyla, bu tür hataya açık veri örüntülerini engellemek için kısıtlı kodlama kullanılır. Kısıtlanmış dizilerin güç spektral yoğunluğunun (PSD) rastgele süreçler olarak analiz edilmesi, DC'deki ortalama güç ve bant genişliği gibi önemli özellikleri ortaya çıkarır. Bu çalışmada, olası seviyelerin sayısının ikiden büyük olduğu çok seviyeli kısıtlı dizilerin PSD'lerinin kapalı form ifadelerini, bu çok seviyeli dizilerin kısıtlamalarıyla belirli özellikleri paylaşan ikili karşılıkları aracılığıyla teorik olarak üretmek için yeni bir yöntem önerilmektedir. Modern iki boyutlu manyetik kayıt (TDMR) ve Flash bellek sistemlerinde kullanılan kısıtlı kodlarla ilişkili kısıtlı dizilere odaklanılmaktadır. Ürettilen teorik PSD'nin, kapsamlı Monte-Carlo simülasyonları yoluyla elde edilen deneysel PSD ile eşleştiği gösterilmektedir. Ek olarak, daha karmaşık durum diyagramlarına sahip kodlar için PSD elde etmek amacıyla bir yaklaşım yöntemi önerilmektedir. Önerilen yaklaşık PSD'nin, Monte-Carlo simülasyonlarıyla elde edilen deneysel PSD ile karşılaştırıldığında oldukça düşük ortalama karesel hataya (MSE) sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In various data storage and transmission systems, certain data patterns are likely to result in errors when stored or transmitted. In order to enhance reliability in these systems, constrained coding is used to forbid such error-prone data patterns. Analyzing the power spectral density (PSD) of constrained sequences as random processes reveals important properties such as the average power at DC and the bandwidth. In this work, a new method is proposed to theoretically derive closed-form expressions for the PSD of multi-level constrained sequences, where the number of possible levels is greater than two, via their binary counterparts that share specific properties in regard to the constraint itself with the multi-level sequences. Constrained sequences associated with constrained codes used in modern two-dimensional magnetic recording (TDMR) and Flash memory systems are focused on. It is shown that the theoretical PSD derived matches the experimental PSD obtained via extensive Monte-Carlo simulations. Additionally, an approximation method for obtaining the PSD is proposed for codes that have more complex state diagrams. It is shown that the approximate PSD derived has quite a low mean squared error (MSE) error compared to the experimental PSD obtained via Monte-Carlo simulations.