İndüksyonlu ocaklarda kablosuz enerji transferi
Wireless power transfer on domestic inducton hobs
  1. Tez No: 899662
  2. Yazar: UĞUR CAN İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı günümüzde, kablosuz iletişim ve güç aktarımı alanında önemli ilerlemeler kaydedilmektedir. Özellikle evde kullanılan küçük elektrikli cihazların kablosuz olarak çalıştırılması, bu alandaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini hızlandırmıştır. İndüksiyonlu ocaklar, bu kablosuz güç aktarımı teknolojisinin günlük hayattaki en yaygın örneklerinden birini sunmaktadır. Ancak, bu teknolojinin küçük ev aletlerinin çalıştırılmasında nasıl kullanılabileceği ve bu kullanımın pratikte ne gibi avantajlar sağlayabileceği henüz tam olarak araştırılmamıştır. Bu çalışma, indüksiyon ocaklarda kablosuz olarak küçük ev aletlerine güç aktarımını hedefleyen bir araştırmayı kapsamaktadır. RF enerji hasatı kullanılarak küçük ev aletlerinin kullanıcı arayüzü (UI) fonksiyonlarını çalıştırmak için gerekli enerjinin toplandığı bir sistem geliştirilmiştir. NFC (Near Field Communication) 13.56 MHz frekansı, haberleşme için kullanılan bir protokol olarak tercih edilmiştir. RF enerji hasatı ile indüksiyon ocak üzerinden enerjilendirilecek küçük ev aletinin güç aktarım aşamasına geçmeden önce, haberleşmesinin sağlanabilmesi gerekli enerji sağlanmıştır. Çalışmanın odak noktası, güç aktarımı ve haberleşme kanallarının birbirinden ayrıştırılmasıdır. Bu yöntem, güç aktarımının etkinliğini artırırken, haberleşme sinyallerinin daha az gürültüden etkilenerek iletilmesini sağlar. Bu araştırma, indüksiyon ocaklarından elde edilen manyetik alan enerjisinin kullanılmasıyla, kablosuz güç aktarımının ve NFC gibi haberleşme protokollerinin bir araya getirilmesinin pratik uygulamalarını göstermektedir. Bu çalışma kapsamında ısıtma fonksiyonu kaybedilmeden küçük ev aletlerine enerji aktarabilen kablosuz enerji transferi konsepti önerilmiştir. Çalışmanın sonuçları günlük yaşamda kullanılan küçük ev aletlerinin enerjilendirmesini kablo karmaşası olmadan, daha güvenli ve kullanışlı bir ortamda sağlamak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir adım olabilir. Ayrıca, endüstride yeni kablosuz enerji aktarımı ve iletişim sistemlerinin geliştirilmesine ilham verebilir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly advancing technological landscape, significant progress has been made in the field of wireless communication and power transfer. Particularly, the wireless operation of small household appliances has accelerated research and development activities in this area. Induction cooktops present one of the most common examples of this wireless power transfer technology in everyday life. However, how this technology can be utilized to operate small household appliances and the practical advantages it may offer have not been fully explored yet. This study encompasses research aimed at wireless power transfer to small household appliances using induction cooktops. A system has been developed to harvest RF energy to power the user interface (UI) functions of small household appliances. NFC (Near Field Communication) at a frequency of 13.56 MHz has been preferred as the communication protocol. Before transitioning to the power transfer stage of the small household appliance to be energized via RF energy harvesting from the induction cooktop, the necessary energy for communication has been provided. The focus of the study is on separating the power transfer and communication channels. This method enhances the efficiency of power transfer while ensuring that communication signals are transmitted with minimal interference. This research demonstrates practical applications by combining wireless power transfer and communication protocols such as NFC, utilizing the magnetic field energy derived from induction cooktops. Within this study, a concept of wireless energy transfer capable of energizing small household appliances without sacrificing heating functionality has been proposed. The outcomes of this research could represent a significant step towards energizing small household appliances used in daily life in a more convenient and safer environment, without the hassle of cables, thereby enhancing user experience. Furthermore, it may inspire the development of new wireless power transfer and communication systems in the industry.