Müşteri ilişkileri yönetimde veri madenciliği: Bir bankanın kredi müşterilerine yönelik uygulama
Data mining in customer relationship management: Applications for a bank's credit customers
  1. Tez No: 899661
  2. Yazar: HAFİZE ŞENYIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde, bankacılık sektöründe Müşteri İlişkileri Yönetimi (MİY) ve Veri Madenciliği (VM) tekniklerinin kullanılmasıyla müşteri davranışlarının analiz edilmesi, çeşitli tahmin sistemlerinin geliştirilmesi ve müşteri segmentasyonu yapılması amaçlanmaktadır. Çalışmada kullanılan veri seti, bir banka şirketine ait müşteri kredi verilerinden oluşmaktadır. Veri madenciliği teknikleri kapsamında kümeleme ve sınıflandırma algoritmaları uygulanmış; KNIME, WEKA, RapidMiner, Orange ve Python programları aracılığıyla çeşitli analizler gerçekleştirilmiştir ve en uygun algoritmalar belirlenmiştir. Bu süreçte elde edilen analiz sonuçları, müşteri segmentlerini belirlemek ve pazarlama stratejilerini geliştirmek açısından önemli bilgiler sağlaması hedeflenmiştir. Ayrıca, çalışmada elde edilen bulguların bankaların stratejik karar alma süreçlerine katkı sağlayarak rekabet avantajı yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze customer behavior, develop various prediction systems, and conduct customer segmentation by utilizing Customer Relationship Management (CRM) and Data Mining (DM) techniques in the banking sector. The dataset used in the study consists of customer credit data from a bank. Clustering and classification algorithms were applied as part of data mining techniques, and various analyses were conducted using KNIME, WEKA, RapidMiner, Orange, and Python programs to determine the most suitable algorithms. The analysis results are expected to provide valuable insights for identifying customer segments and developing marketing strategies. Additionally, the findings from the study are thought to contribute to the strategic decision-making processes of banks, thereby creating a competitive advantage.