Yeşil tedarik zinciri yönetiminde sürdürülebilir üretimin yeri üzerine yönetici görüşlerinin incelenmesi
Evaluating managers' opinion on the place of sustainable production in green supply chain management
- Tez No: 899664
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, günümüzde sadece tüketici bir yapıya dönen toplum için değil işletmeler için de giderek önem kazan bir kavramdır. Sürdürülebilir Kalkınma ise dünya üzerinde yaşayan tüm insanların ortak meselesi haline gelen, başta iklim değişikliği ve çevre korunması olmak üzere insani temel ihtiyaçlar, dünya barışı, temel hak ve özgürlükler, demokrasi söylemlerini sosyal sorunlar, ekonomi ve çevre sorunları ile bir bütün olarak merkezinde tutan küresel bir amaca dönüşmüştür. Çevreye duyarlı bir işletmenin mümkün olabilmesi için öncelikle o işletmenin yeşil kavramı hakkında bilgiye sahip olması gerekmektedir. Sahip olunan bu bilgiler tedarikçiler, çalışanlar ve müşteriler tarafından da kabul edilerek benimsenmeli, birbirleri arasında paylaşılmalı ve buna uygun hareket edilmelidir. Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi kapsamında ve paydaş teorisi merkezinde işletmelerin paydaşlarına, tedarikçilerine, çalışanlarına, müşterilerine ve içinde faaliyet gösterdikleri topluma ve diğer paydaşlara karşı taşıdıkları açıklama yapma sorumluluğu kurumsal sürdürülebilirliğin temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı işletmelerde karar yetkisi olan yöneticilerin sürdürülebilir üretimlerini destekleyen yeşil tedarik zinciri yönetimine olan bakış açısını ve düzeyini araştırmaktır. Bu çalışmada, nitel araçtırma yöntemlerinden olan İz Sürme / Süreç İzleme ve Keşfedici Araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışma evrenini oluşturan işletme yöneticileri ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yapılmış olup, betimsel analiz tekniğini uygulanarak elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde analizlerinden ve excel programından yararlanılmıştır. Çalışmada sonuç olarak; üretici konumda olan işletmelerin tüm tedarik zincirleri kapsamında yeşil ve sürdürülebilir uygulamalara daha fazla önem verebilmeleri ve bu uygulamaların yaygınlaşabilmesı için kural koyucular ve yasal düzenlemelerden gelen baskının artması, beraberinde gelecek devlet destekleri ve fon yardımlarının teşvik edici olacağı sonucuna ulaşılmıştır. 17.sürdürülebilir kalkınma amacı“amaçlar için ortaklık”merkezinde, destekleyici yasal düzenlemeler ve politikalar çerçevesinde, sürekli iyileştirme bakış açısı ve teknoloji katkısıyla yenilikçi uygulamalar benimsenerek, eğitimler ve farkındalık sağlayacak projelerle paydaş katılımının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability is one that is becoming increasingly important not only for society, which has turned into a consumer structure, but also for businesses. Sustainable Development is a global problem that has become a common issue for all people living in the world, and which focuses on basic human needs, especially climate change and environmental protection, world peace, fundamental rights and freedoms, and democracy discourses, as well as social problems, economy and environmental problems, as a whole has become a purpose. In order for an environmentally friendly business to be possible, that business must first have knowledge about the concept of green, and this information must be accepted and shared by suppliers, employees and customers and act accordingly. Within the scope of Green Supply Chain Management and at the center of stakeholder theory, the disclosure responsibility of businesses towards their stakeholders, suppliers, employees, customers, the society in which they operate and other stakeholders forms the basis of corporate sustainability. The purpose of the study is to investigate the perspective and level of managers with decision-making authority in businesses on green supply chain management that supports sustainable production. In this study, one of the qualitative research methods Tracer / Process Monitoring and Exploratory Research methods were used. Semi-structured in-depth interviews were conducted with the business managers who constitute the study population, and frequency and percentage analyzes and the Excel program were used to analyze the data obtained by applying the descriptive analysis technique. As a result of the study; it has been concluded that the increasing pressure from rule makers and legal regulations, as well as the government supports and funding aid that will come with it is very important. And It will be encouraging for producing businesses to give more importance to green and sustainable practices within the scope of their entire supply chains and to make these practices widespread. Mainly, emphasis was placed on the concept of the 17th sustainable development goal,“partnership for the goals”. Within the framework of supporting legal regulations and policies, by adopting innovative practices with the contribution of technology with a continuous improvement perspective, the importance of stakeholder participation has been emphasized through trainings and projects that will raise awareness.