Ortaöğretim düzeyine yönelik lisansüstü tezlerde yaratıcı drama
Creative drama in postgraduate theses for secondary education level
  1. Tez No: 899665
  2. Yazar: AYŞENUR BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yaratıcı drama eğitim alanında çeşitli bilim dallarında öğrencilerin becerilerini geliştirmesi, öğrenmesi vb. konularda etkinliğini göstermektedir. Yaratıcı drama tekniğinden faydalanan öğretim sisteminde fizik, coğrafya, tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi, matematik, vb. sayısal ve sözel dersler yer almaktadır. Bu kapsamda ilgili alanyazında farklı çalışmaların yer aldığı görülmektedir. Bu araştırmada Türkiye'de lise düzeyinde kullanılan yaratıcı drama yöntemi üzerine yapılmış lisansüstü tezlerin analizinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri Ulusal Tez Merkezi aracılığı ile ''Yaratıcı Drama'' anahtar kelimesi taraması yapılarak ''Eğitim ve Öğretim'' konusu altında 343 teze ulaşılmıştır. Araştırma verilerine katılma koşullarından biri de lise öğrencilerinin öğrenimi olduğu için 343 tez incelenerek örneklem grubu lise öğrencisi olan çalışmalar tercih edilmiştir. Buna göre 38 yüksek lisans tezi, 4 doktora tezine ulaşılmıştır. Tezlerin taraması 01.03.2024-01.07.2024 tarihleri arasında düzenli aralıklarla yapılarak listesi oluşturulmuştur. Tezler yıl, üniversite, konu, örneklem, örneklem sayısı vb. kategorilere ayrılarak incelenmiştir. Bulgulardan elde edile bilgilere göre en eski lisansüstü tez 1997 yılında yüksek lisans seviyesinde ergenlerin yaratıcılık seviyesi üzerinde yaratıcı dramanın etkisi olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak yaratıcı drama alanında yapılan çalışmaların sayısı ağırlıklı olarak yüksek lisans seviyesinde yapılmış olup doktora seviyesinde çok fazla tercih edilmemiştir. Ayrıca yazılan tezlerin yazım dilleri ağırlıklı olarak Türkçe olduğu belirlenmiştir. Türkçe tezlerin bu kadar fazla olması, Türkiye'de bu konuda yapılan akademik çalışmaların büyük ölçüde yerel dilde yürütüldüğünü göstermektedir. Tezlerin analiz yöntemlerinde genellikle nicel yöntemler tercih edilmiştir. Bu yüzden nicel yöntemle yapılan tezler sayısal ve somut sonuçlar sunmaktadır. Araştırmadan elde edilen bilgilere göre yaratıcı dramanın eğitimde ve diğer disiplinlerde önemli bir araştırma konusu haline geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Creative drama shows its effectiveness in developing students' skills, learning, etc. in various branches of science in the field of education. In creative drama-based teaching system, physics, geography, history, religious culture and ethics, mathematics, etc. numerical and verbal courses are included. In this context, it is seen that there are different studies in the related literature. In this study, it is aimed to analyse the postgraduate theses on creative drama method used at high school level in Turkey. The data of the research were obtained by searching the keyword ''Creative Drama'' through the National Thesis Centre and 343 theses were reached under the subject of ''Education and Training''. Since one of the conditions for participating in the research data was the education of high school students, 343 theses were examined and studies with high school students as the sample group were preferred. Accordingly, 38 master's theses and 4 doctoral theses were reached. The theses were scanned regularly between 01.03.2024-01.07.2024 and a list was created. The theses were analysed by dividing them into categories such as year, university, subject, sample, sample number, etc. According to the information obtained from the findings, the oldest postgraduate thesis was determined as the effect of creative drama on the creativity level of adolescents at the master's level in 1997. In addition to this, the number of studies conducted in the field of creative drama was predominantly at the master's level and the doctoral level was not preferred much. In addition, it was determined that the writing languages of the theses were predominantly Turkish. The fact that there are so many Turkish theses shows that academic studies on this subject in Turkey are largely conducted in the local language. Quantitative methods were generally preferred in the analysis methods of the theses. Therefore, theses analysed with quantitative methods present numerical and concrete results. According to the information obtained from the research, it shows that creative drama has become an important research topic in education and other disciplines.