Social media ınfluencer marketing in Tunisia : A comprehensive qualitative analysis of influencer campaigns
Tunus'ta sosyal medya etkileyici pazarlaması: Etkileyici kampanyaların kapsamlı nitel analizi
  1. Tez No: 899673
  2. Yazar: CHIRINE BELAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KADRİYE YURDABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, Tunus'taki sosyal medya influencer pazarlamasının dinamiklerini keşfetmek ve influencer kampanyalarının tüketici davranışını ve marka algısını nasıl etkilediğine odaklanmak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve iki vaka çalışması analiz edilmiştir:“Yousr Ferjani ve Natura Siberica”kampanyası ve“Samy Chaffai ile Yurtdışında Eğitim”kampanyası. Bu vaka çalışmaları, influencer'lar tarafından kullanılan stratejileri ve bu stratejilerin Tunus'taki hedef kitlelerde nasıl yankı bulduğunu anlamak için seçilmiştir. Araştırma metodolojisine uygun olarak, seçilen kampanyaların içerik stratejileri, etkileşim metrikleri ve sonuçları üzerinde tematik bir analiz yapılmıştır. Veriler, sosyal medya etkileşimlerinin gözlemlenmesi ve içerik analizi yoluyla toplanmış ve influencer'ların özgünlüğü, güvenilirliği ve farklı içerik formatlarının kullanımının tüketici güvenini ve katılımını nasıl etkilediğine odaklanılmıştır. Bulgular, özgünlük ve kültürel uygunluğun Tunus'taki influencer pazarlama kampanyalarının başarısında çok önemli faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Her iki kampanya da şeffaflığı koruyan ve kişisel markalarını tanıtılan ürün veya hizmetlerle uyumlu hale getiren influencer'ların tüketici güveni oluşturmada ve katılımı artırmada daha etkili olduğunu göstermiştir. Analiz ayrıca, kitle erişimini ve etkisini en üst düzeye çıkarmak için çeşitli sosyal medya platformlarını ve içerik formatlarını kullanan çok yönlü bir içerik stratejisinin önemini de vurgulamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma Tunus'ta influencer pazarlamasının etkinliğine ilişkin değerli bilgiler sunmakta ve tüketici davranışını ve marka algısını şekillendirmede özgünlüğün, stratejik içerik oluşturmanın ve kültürel uygunluğun önemini vurgulamaktadır. Bulgular, Tunus bağlamında influencer pazarlama dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve markalar ile influencer'ların pazarlama stratejilerini geliştirmeleri için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to explore the dynamics of social media influencer marketing in Tunisia, focusing on how influencer campaigns affect consumer behavior and brand perception. The study employed a qualitative research method, analyzing two case studies: the“Yousr Ferjani and Natura Siberica”campaign and the“Study Abroad With Samy Chaffai”campaign. These case studies were selected to understand the strategies employed by influencers and how these strategies resonate with the target audiences in Tunisia. In line with the research methodology, a thematic analysis was conducted on the content strategies, engagement metrics, and outcomes of the selected campaigns. Data were collected through observation of social media interactions and content analysis, focusing on how the influencers' authenticity, credibility, and use of different content formats impacted consumer trust and engagement. The findings revealed that authenticity and cultural relevance are crucial factors in the success of influencer marketing campaigns in Tunisia. Both campaigns demonstrated that influencers who maintain transparency and align their personal brand with the promoted products or services are more effective in building consumer trust and driving engagement. The analysis also highlighted the importance of a multifaceted content strategy, utilizing various social media platforms and content formats to maximize audience reach and impact. In conclusion, this study provides valuable insights into the effectiveness of influencer marketing in Tunisia, emphasizing the importance of authenticity, strategic content creation, and cultural relevance in shaping consumer behavior and brand perception. The findings contribute to a deeper understanding of influencer marketing dynamics in the Tunisian context and offer recommendations for brands and influencers to enhance their marketing strategies.