Kimya öğretimde elektronik ders kitabı kullanarak öğrencilerin başarılarına, öz yeterlilik inançlarına ve tutumlarına etkisi
The impact of using electronic textbooks in chemistry education on students' achievements, self-efficacy beliefs, and atti̇tudes'
- Tez No: 899672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, kimya öğretiminde elektronik kitap kullanımının öğrenci başarısı, öz yeterlilik ve tutumuna etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, elektronik kitap ve akıllı tahta kullanan öğrenciler ile geleneksel basılı kitap kullanan öğrenciler arasında bir karşılaştırma yaparak veri toplamıştır. Veriler, yapılan anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Adana ilinin Ceyhan ilçesinde bulunan Halil Çiftçi Anadolu Lisesi'nde okuyan 9.sınıf, 10.sınıf, 11.sınıf ve 12. Sınıflar dan oluşan 2 şube olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. E- ders kitabı deney grubu öğrencilere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan materyaller kullanılarak uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, e- ders kitabı kullanan öğrencilerin daha başarılı olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, kimya öğretiminde teknoloji tabanlı materyallerin etkili bir şekilde kullanılmasının önemini vurgulamaktadır ve gelecekteki eğitim uygulamalarının geliştirilmesine katkı sağlayabilecek önemli bir adım olabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the impact of using electronic books in chemistry education on student achievement, self-efficacy, and attitudes. A comparison was made between students using electronic books and smart boards and those using traditional printed books. Data were collected through surveys and semi-structured interviews. The study was conducted at Halil Çiftçi Anatolian High School in the district of Ceyhan, Adana province, during the academic year 2023-2024, with two classes from each grade (9th, 10th, 11th, and 12th). The experimental group using electronic textbooks was taught using materials prepared by the Ministry of National Education. The results indicate that students using electronic textbooks performed better. These findings underscore the importance of effectively using technology-based materials in chemistry education and could be a significant step towards improving future educational practices.