Kutu-I profil birleşimlerinin zayıf eksende döngüsel yükler altında davranışının deneysel olarak incelenmesi
Box-I profile joints behaviour under cyclic loads on minor axis experimental investigation
- Tez No: 899722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHYAR MAALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnşaat sektörü, her ülkenin yaşam standartlarını ve kalitesini artırması ile ekonomilerinin gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu bağlamda, bir yapının inşasında görev alan herkesin, inşaat sektörünün global düzeydeki ilerleyişi ve gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Özellikle çelik, sağladığı üstün özellikler nedeniyle gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde tercih edilmekte ve diğer yapı malzemelerine kıyasla daha fazla kullanılmaktadır. Bu durum, çeliğin inşaat sektöründeki öneminin artışını göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı, zayıf eksende döngüsel yükler altında çelik kutu-I kesitli birleşimlerin deneysel analizini yaparak, izin verilen kesit koşullarını incelemek ve bu koşulları literatürdeki mevcut çalışmalarla karşılaştırarak yönetmeliklerdeki kurallar çerçevesinde araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The construction industry plays a crucial role in improving the living standards and quality of life in every country, as well as contributing significantly to the development of their economies. In this context, it is essential for everyone involved in the construction of a building to be informed about the global advancements and developments within the industry. Particularly, steel is widely preferred in developed countries due to its superior properties and is utilized more than other construction materials. This trend indicates the increasing importance of steel in the construction sector. The aim of this thesis is to conduct an experimental analysis of steel box-I section connections under cyclic loads at weak axis, examine the permissible section conditions, and compare these conditions with existing studies in the literature, all within the framework of the regulations.