Design and implementation of a reconfigurable intelligentsurface
Yeniden ayarlanabilir akıllı yüzeyin tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 899738
  2. Yazar: MÜKREMİN BARIŞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yeniden Ayarlanabilir Akıllı Yüzey (YAAY) kavramına olan ilgi 6G ağları için potansiyel faydaları nedeniyle her yıl artmaktadır. Bu konseptin başlıca avantajları arasında kapsama alanının artırılması, istenmeyen sinyallerin bastırılması ve kanal sıralama koşulunun iyileştirmesi yer almaktadır. YAAY, gelen dalgayı istenen doğrultuya yönlendirmek için yüzey faz dağılımı üzerinde yüksek hassasiyetli kontrole sahip çeşitli elemanlardan oluşan düzlemsel bir yüzeydir. Bu tezde, yüksek faz çözünürlüğüne sahip bir birim hücre ve bu birim hücreyi kullanarak bir YAAY tasarlanmıştır. Tasarlanan birim hücre, aralarında pin diyotlar bulunan 3x3 yama benzeri bir yapıdan oluşmaktadır. Tasarım yüksek bit sayısı içermektedir, bu özellik faz çözünürlüğünü önemli ölçüde artırarak yüzey faz dağılımı hassas bir şekilde ayarlanabilmesini ve yansıtılan dalganın yönünü ve özelliklerini doğru bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlamaktadır. Bu birim hücrede kontrol bitlerinin sayısı, kabul edilebilir bir performans sağlamaya devam ederek uygulama ve kontrol karmaşıklığını azaltmak için bir bite kadar düşürülebilir. Birim hücre tasarımının ardından, bu birim hücre ile bir YAAY tasarımı yapılmıştır. YAAY'ın yetenekleri, sınırları ve güçleri yönleri sunulmuş ardından olası zorlukları ve dezavantajları tartışılmıştır. Son olarak, tasarımı doğrulamak amacıyla fiziksel YAAY prototipleri üretilmiş ve ölçülmüştür. Tasarlanan YAAY'lerin ana hüzmeyi istenilen doğrultuya yönlendirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Reconfigurable Intelligent Surface (RIS) concept has gained increasing interest each year due to its potential benefits for 6G networks. The main advantages are the coverage area extension, suppression of unwanted signals, and improved channel rank condition. RIS is a planar surface consisting of several elements having highly precise phase distribution control to redirect the incident wave to required direction. In this thesis, a high-phase resolution unitcell and a RIS using this unitcell are designed. The proposed unitcell comprises a 3x3 patch-like structure with pin diodes between them. The design incorporates a high number of bits, which significantly enhances its phase resolution, allowing for fine adjustments in phase to accurately control the direction and characteristics of the reflected wave. With this unit cell, number of control bits can be reduced to even one to reduce complexity in the implementation and control while still maintaining acceptable performance. Following the design of the unitcell, a RIS is constructed. The capabilities and limitations of the RIS are discussed to highlight its strengths and address any potential challenges or drawbacks. Finally, to validate the design, a physical prototypes of the RIS are produced and measured. It is demonstrated that the designed RIS can steer the main beam to the desired direction.