DP800 çeliği için MMC hasar modelinin çeşitli sertleşme modelleri ve akma kriterleri altında kalibrasyonu
The calibration of the MMC damage model under various hardening models and yielding criterions for DP800 steel
  1. Tez No: 899737
  2. Yazar: RECEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Sonlu Elemanlar Analizinin (FEA) sac şekillendirme proseslerinde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, Lode açısı parametresi ve gerilim üç eksenliliğinin etkilerini içeren hasar modelleri, saclarda kırılma başlangıcını tahmin etmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak sertleşme modelinin ve akma kriterinin seçimi, oluşturulan kırılma yüzeyi üzerinde önemli etkilere sahip olabilir ve doğru şekilde kalibre edilmediği takdirde hatalı kırılma tahminlerine yol açabilir. Bu çalışmada, Modifiye Mohr-Coulomb (MMC) hasar modeli, iki farklı sertleşme modeli (Hollomon ve Voce) ve iki farklı akma kriteri (Von-Mises ve Hill-48) kullanılarak DP800 çeliği için kalibre edilmiştir. Sertleşme modellerinin ve akma kriterlerinin MMC'nın öngörülen kırılma yüzeyi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Farklı deformasyon modları (tek eksenli gerilim, düzlem gerinim ve kayma) için kuvvet-yer değiştirme eğrilerini tahmin etme yetenekleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre her iki sertleşme modelinin tahminlerinde %6'ya varan hata payı olduğu ancak Voce sertleşme modelinin kuvvet-yer değiştirme davranışlarını tahmin etmedeki doğruluğunun yanı sıra kırılma davranışını tahmin etmede de başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of Finite Element Analysis (FEA) in sheet metal forming processes has been increasing day by day. In recent studies, damage models that feature the effects of Lode angle parameter and stress triaxiality have been widely used in predicting fracture onset in sheet metals. However, the selection of the hardening model and yielding criterion can have significant impacts on the created fracture surface, and if not calibrated accurately, it can lead to erroneous fracture predictions. In this study, Modified Mohr-Coulomb (MMC) damage model has been calibrated for DP800 steel by using two different hardening models (Hollomon and Voce) and two different yielding criterions (Von-Mises and Hill-48). The effects of the hardening models and the yielding criterions on the predicted fracture surface of MMC have been investigated. Their prediction capability of the force-displacement curves for different deformation modes (uniaxial tension, plane strain and shear) have been compared. According to the results, it has been shown that both hardening models are accurate in their predictions up to 6% error, however, in addition to its accuracy in predicting force-displacement behaviours, the Voce hardening model has also been more successful in its fracture surface predictions.