İnfertilite tedavisi alan kadınların doğurganlığa hazır olma, öz yeterlilik, infertiliteden etkilenme düzeylerinin ve baş etme tarzlarının belirlenmesi
Determining the levels of readiness for fertility, self-efficacy, infertility impact, and coping styles in women receiving infertility treatment
  1. Tez No: 899742
  2. Yazar: TÜRKAN TURAN ÇAPIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SİS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, infertilite tedavisi alan kadınların doğurganlığa hazır olma, öz yeterlilik, infertiliteden etkilenme düzeylerinin ve baş etme tarzlarının belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışma Temmuz 2023-2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Tüp Bebek Ünitesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 260 infertil kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Fertilite Desteği Alan Kadınlar için Fertilite Hazır Oluşluk Ölçeği”,“İnfertilite Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu”,“İnfertilite Etkilenme Ölçeği”ve“İnfertil Kadınlar İçin Baş Etme Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan katılımcıların %59.2'si üniversite mezunudur ve %80.8'i tedavinin yapıldığı şehirde ikamet etmektedir. Katılımcıların yaş ortalaması 32.02±5.43 ve ortalama evlilik süresi 6.07±3.69 yıldır. Katılımcıların %58.5'i primer infertildir, ve infertilite nedeni %34.6'sının kendisinden kaynaklı, %17.7'sinin eşinden kaynaklı ve %57.7'sinin nedeni bilinmemektedir. Katılımcıların, İnfertil Kadınlar İçin Doğurganlığa Hazır Oluşluk Ölçeği puan ortalamasının 80.98±14.50, İnfertilite Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Formu puan ortalamasının 17.78±5.75, İnfertilite Etkilenme Ölçeği puan ortalamasının 43.09±10.79 ve İnfertil Kadınlar İçin Baş Etme Ölçeği puan ortalamasının 131.46±15.36 olduğu belirlenmiştir. Katılımcılar, İnfertil Kadınlar İçin Baş Etme Ölçeğinin alt boyutlarından en yüksek puanı“Düşüncelerle aşırı meşguliyet”alt boyutundan, en düşük puanı ise“Umut”alt boyutundan almışlardır. Sonuç: Kadınların doğurganlığa hazır oluşluklarının orta düzeyin biraz üzerinde, infertilite öz yeterlilik düzeylerinin orta düzeyde, infertiliteden orta düzeyde etkilendikleri ve çocuk sahibi olma sürecinde yaşadıkları sorunlarla baş etme düzeylerinin orta düzeyde olduğu söylenebilir. Ayrıca çalışma kapsamına alınan, kadınların infertilite sorunu ile baş etmede; umut, eş ilişkileri, kendine yatırım yapma, sosyal destek arama, kabul ve spirituel baş etme tarzlarını kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the levels of readiness for fertility, self-efficacy, infertility impact, and coping styles in women receiving infertility treatment. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted between July 2023-2024 at the Atatürk University Health Research and Application Center, In Vitro Fertilization Unit. The study sample consisted of 260 infertile women. In order to collect data;“Introductory Questionnaire Form”,“Fertility Readiness Scale for Women Receiving Fertility Support”,“Infertility Self-Efficacy Scale Short Form”,“Infertility Affect Scale”and“Coping Scale for Infertile Women”were used. Results: 59.2% of the participants included in the study are university graduates, and 80.8% reside in the city where the treatment is being conducted. The average age of the participants is 32.02±5.43 years, and the average duration of marriage is 6.07±3.69 years. 58.5% of the participants are primarily infertile, with the cause of infertility being attributed to the participant in 34.6% of the cases, to their spouse in 17.7% of the cases, and the cause being unknown in 57.7% of the cases. It was determined that the participants had an average score of 80.98±14.50 on the Fertility Awareness Scale for Infertile Women, 17.78±5.75 on the Short Form of the Infertility Self-Efficacy Scale, 43.09±10.79 on the Infertility Distress Scale, and 131.46±15.36 on the Coping Scale for Infertile Women. The participants scored the highest on the“Preoccupation with Thoughts”subscale and the lowest on the“Hope”subscale of the Coping Scale for Infertile Women. Conclusion: It can be said that the women' fertility readiness was slightly above the medium level, their infertility self-efficacy levels were at a medium level, they were moderately affected by infertility, and their level of coping with the problems they experienced during the childbearing process was at a medium level. In addition, the women included in the study mostly used the following to cope with the infertility problem: It was determined that they used hope, spouse relationships, self-investment and seeking social support, acceptance and spiritual coping styles.