Türkiye'de araştırma merkezlerinin, Foucault'nun bilgi-iktidar kavramsallaştırması üzerinden incelenmesi
Research centers in Turkiye: Knowledge-power conception of Foucault
  1. Tez No: 899764
  2. Yazar: SİNEM SİNANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki stratejik araştırma merkezlerinin faaliyetlerini Michel Foucault'nun bilgi ve iktidar ilişkileri çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Foucault'nun bilgi-iktidar kavramsallaştırması, bilginin iktidar ilişkilerini nasıl şekillendirdiğini ve toplumu nasıl dönüştürdüğünü açıklar. Bu teori doğrultusunda, stratejik araştırma merkezlerinin Türkiye'nin politika yapım süreçlerinde oynadığı rol ve üretilen bilginin iktidar ilişkileriyle nasıl etkileşime girdiği ele alınmıştır. Stratejik araştırma merkezlerinin bilgi üretim süreçleri, bilginin hangi politik aktörler tarafından kullanıldığı ve bu bilginin politika yapma süreçlerine nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Özellikle bu merkezlerin politika yapıcılar üzerindeki etkileri, üretilen bilginin hangi alanlarda yoğunlaştığı ve hangi söylemlerin baskın hale geldiği incelenmiştir. Foucault'nun bilgi-iktidar dinamikleri ışığında, Türkiye'deki stratejik araştırma merkezlerinin faaliyetleri ve bu faaliyetlerin politika yapma süreçlerindeki yeri irdelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, stratejik araştırma merkezlerinin Türkiye'deki politika yapım süreçlerindeki etkilerini ve bu etkilerin bilgi ve iktidar dinamikleri bağlamında nasıl şekillendiğini ortaya koyarak, daha stratejik ve bilgi temelli politikaların geliştirilmesine yönelik önemli öneriler sunmaktadır. Stratejik araştırma merkezlerinin bilgi üretimi ve bu bilginin iktidar ilişkilerine eklemlenmesi, Türkiye'nin ulusal ve uluslararası politika süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada elde edilen bulgular, Türkiye'nin politika yapım süreçlerini daha etkili hale getirmek için önemli katkılar sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler Stratejk Araştırma Merkezleri, Bilgi-İktidar İlişkisi, Türkiye'deki Düşünce Kuruluşları, Stratejik Düşünce
Özet (Çeviri)
This study analyzes the activities of strategic research centers in Turkiye through Michel Foucault's theory of power-knowledge relations. Foucault's concept highlights how knowledge, beyond producing reality, shapes power relations and impacts society. In this context, the role of strategic research centers in Turkiye's policymaking and the interaction between knowledge production and power are examined. The study explores how knowledge functions as part of power mechanisms, shaping societal structures. The quality of knowledge produced by strategic research centers, how policymakers utilize it, and its influence on power relations are investigated. The study further delves into the role of these centers in knowledge production, distribution, and utilization, and how these processes integrate into policymaking. According to Foucault, power is inseparable from knowledge, with both continually producing and reproducing power relations. This dynamic defines how knowledge spreads, which is accepted, and which discourses dominate, influencing societal structures and individuals. By examining the knowledge production processes of strategic research centers, this study provides insights into how these processes are evaluated and utilized by policymakers. The focus is on areas where knowledge is produced, by whom it is used, and how it is integrated into policies. The findings contribute to understanding the power-knowledge dynamics in Turkiye's policymaking, offering key insights into how strategic research centers support the development of effective, knowledge-based policies. These centers play a critical role in shaping Turkiye's national and international strategies. In conclusion, this study reveals how strategic research centers impact Turkiye's policymaking processes and how these impacts are shaped by power-knowledge dynamics, offering significant recommendations for the development of more strategic, knowledge-based policies. Keywords Strategic Research Centers, Think Tanks, Knowledge-Power Relationship, Think Tanks in Turkiye, Strategic Thinking