Küresel konumlandırma sistemi (KKS) aldatma yöntemlerinin ve karşı tedbirlerin karşılaştırılması
Comparison of global positioning system (GPS) spoofing methods and countermeasures
  1. Tez No: 899763
  2. Yazar: UMUT BERKAY DOKUMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YÜKSEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küresel Konumlandırma Sistemi (Global Positioning System, GPS), dünya genelinde kritik öneme sahip bir teknoloji olup, konum belirleme, navigasyon ve zamanlama gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Ancak, GPS sinyallerinin düşük güçlü yapısı nedeniyle, bu sinyallerin karıştırılması veya aldatılması mümkündür. Bu tezde, GPS aldatma saldırıları ve bu saldırılara karşı geliştirilen karşı tedbir yöntemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, yeniden oynatma ve sahtecilik gibi aldatma stratejileri ile bu stratejilere karşı geliştirilen çeşitli karşı tedbir teknikleri deneysel olarak test edilmiştir. Yazılım Tabanlı Radyo (Software Defined Radio, SDR) kullanılarak gerçekleştirilen deneyler sonucunda, çeşitli GPS alıcılarının aldatılabilirliği gösterilmiş ve etkin karşı tedbir stratejileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, GPS aldatma saldırılarına karşı hangi tekniklerin en etkili olduğunu ortaya koymakta ve gelecekteki çalışmalar için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Global Positioning System (GPS) is a technology of critical importance worldwide, used in various applications such as positioning, navigation, and timing. However, due to the low power nature of GPS signals, these signals can be jammed or spoofed. This thesis provides a detailed examination of GPS spoofing attacks and the countermeasure methods developed to combat these attacks. The study experimentally tests various countermeasure techniques against spoofing strategies such as replay and forgery. Experiments conducted using the Software Defined Radio (SDR) demonstrated the susceptibility of various GPS receivers to spoofing and identified effective countermeasure strategies. The results obtained reveal which techniques are most effective against GPS spoofing attacks and offer valuable insights for future research.