Ekrem Öztürk'ün Kar Sıcağı ve Gönül Gözesi şiir kitaplarındaki değerler eğitimi unsurlarının incelenmesi
An investigation of values education elements in Ekrem Öztürk's 'Kar Sicaği' and 'Gönül Gözesi' poetry books
- Tez No: 899765
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHRALİ CALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Değerler, toplumların sağlık, mutluluk ve huzurunu sağlayan, sosyalleşmeyi teşvik eden ve soysal düzeni koruyan evrensel normlar olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, eğitimci/şair Ekrem Öztürk'ün 'Kar Sıcağı' ve 'Gönül Gözesi' şiir kitaplarındaki şiirleri Millî Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu kök değerler bakımından incelemektir. Ek olarak edebiyat türlerinden biri olan şiirin, kök değerleri aktarmadaki önemini vurgulamaktır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemine göre desenlenmiş, bir durum çalışmasıdır. Metin ya da olayın ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlayan bu yöntemle 'Kar Sıcağı' ve 'Gönül Gözesi' adlı şiir kitapları incelenerek kitaplardaki değer unsurları belirlenmiştir. Veri analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın materyalini Ekrem Öztürk'ün yazdığı şiir kitapları oluşturmaktadır. Bu kitaplar 'Kar Sıcağı' ve 'Gönül Gözesi' adlı kitaplardır. Kitaplarda bulunan toplam 236 şiir incelemeye alınmıştır. Araştırma için Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren öğretim programlarında belirlemiş olduğu kök değerler temel alınarak 10 değerden oluşan bir liste oluşturulmuştur. Kitaplardaki tüm şiirler okunmuş ve notlar alınmıştır. Bakanlığın belirlemiş olduğu kök değerler göz önüne alınarak şiirler incelenmiştir. Her bir değer için ayrı bir başlık oluşturulmuş, incelenen şiirlerde değer iletisine sahip eserler bu başlık altında açıklanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda incelenen kitaplarda yer alan 236 şiirin 84'ünde değer iletisi tespit edilmiştir. İncelenen şiirlerde en çok dürüstlük ve vatanseverlik değerleri işlenmiştir. Bu değerlerden sonra sırasıyla saygı, adalet, yardımseverlik, dostluk, sevgi, öz denetim, sabır ve sorumluluk değerleri işlenmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirmeler ışığında şiirin kök değerleri aktarmada büyük bir öneme sahip olduğu, kök değerlerin yeni nesillere aktarılmasında şiirlerin önemli bir araç olduğu, kitapların kök değerler açsından oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Values are accepted as universal norms that ensure the health, happiness and peace of societies, encourage socialization and protect social order. The aim of this study is to examine the poems in the poetry books“Kar Sıcağı”and“Gönül Gözesi”by educator/writer Ekrem ÖZTÜRK in terms of the root values determined by the Ministry of National Education. In addition, it is to emphasize the importance of poetry, one and the literary genres, in the transfer of root values. This study was designed according to the qualitative research method. It's a case study. With this method, which enables a detailed examination of the text or event, the poetry books“Kar Sıcağı”and“Gönül Gözesi”were examined and the value elements in the books were determined. Content analysis technique was in the analysis. The material of the research consists of poetry books written by Ekrem ÖZTÜRK. These book are called“Kar Sıcağı”and“Gönül Gözesi”. A total of 236 poems in the books were examined. For the research, a list of 10 values was created based the root values determined by the Ministry of National Education Board of Education and Discipline in the Curriculum starting from 2018-2019 academic year. All poems in the books were read from beginning to end and notes were token. The poems were examined considering the root valves determined by the Ministry. A separate title was created for each value and the works with valve messages in the analyzed poems were explained and interpreted under this title. As a result of the research, value messages were detected in 84 of the 236 poems in the two books examined. In the poems examined, the values of honesty, respect and patriotism were mostly mentioned. After these values, the values of Justice, helpfulness, friendship, love, self-control, patience and responsibility were processed respectively. In the light of the analysis and evaluations, it has been concluded that poetry has a great importance in transferring root values, that poems are on important tool in transferring root values to new generations, and that books have a very rich content in terms of root values.