Kriz sürecinde kadın tüketicilerin çevrimiçi satın alma davranışı: Covid-19 salgını üzerine nitel bir araştırma
Online purchasing behavior of female consumers during crisis: A qualitative study on the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 899772
  2. Yazar: DİLARA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, İşletme, Economics, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde küreselleşme ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüketici alışkanlıklarının değiştiği gözlemlenmektedir. Corona virüs hastalığı (COVID-19) doğrudan temas yoluyla bulaşan virüs, ilk olarak Aralık 2019'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Yaşanan Covid-19 salgını, dünya çapında milyonlarca insanın hayatını etkileyen küresel ve ekonomik bir salgındır. Covid-19 küresel salgının ortaya çıkmasının ardından insanların sürece nasıl adapte olduğu, yaşam şekillerini nasıl etkilediği, tüketici alışkanlıklarının nasıl değiştiği ele alınmıştır. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde internet üzerinden yapılan alışveriş oranlarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Tüketiciler salgınla ve gelen kısıtlamalarla birlikte acil ihtiyaçlarını karşılamak için online alışverişe yönelmiştir. Bu araştırmanın amacı; gelen kısıtlamalarla birlikte kadın tüketicilerin Covid-19 pandemi sürecinde ve sonrasında online satın alma davranışlarında ki değişimin incelenmesidir. Çalışma nitel bir araştırmadır, 18 katılımcı ile derinlemesine mülakat görüşmesi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, kadın tüketicilerin pandemi dönemi sonrasında online alışveriş yapma oranlarında artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, it is observed that consumer behavior have undergone changes due to the development of globalization and technology. The coronavirus disease (COVID-19), a virus transmitted directly through contact, initially emerged in December 2019 in the city of Wuhan, People's Republic of China. The COVID-19 pandemic, affecting the lives of millions of people globally, stands as a global and economic crisis. Following the emergence of the COVID-19 global pandemic, the adaptation of individuals to the process, its impact on lifestyles, and the resulting changes in consumer behaviorhave been examined. An increase in online shopping rates has been observed during the ongoing pandemic period. Consumers turned to online shopping to meet urgent needs amidst the pandemic and the ensuing restrictions. The purpose of this study is to investigate the changes in online shopping behavior among female consumers during and after the COVID-19 pandemic, in conjunction with the imposed restrictions. The study employs a qualitative research approach, conducting in-depth interviews with 18 participants. The research indicates a rise in the online shopping propensity female consumer post pandemic.