Birleşme ve devralma işlemlerinde geleceğe yönelik bir fiyat ayarlama mekanizması olarak earn-out klozları
Earn-out clauses as a future oriented price adjustment mechanism in mergers and acquisitions
  1. Tez No: 899771
  2. Yazar: ÖZGÜN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma kapsamında küresel ortamda gittikçe daha fazla tercih edilen birleşme ve devralmalarda bedel üzerinde anlaşmanın tarafların en çok karşılaştığı sorunlardan olduğu görülmüştür. Bu nedenle tarafların gerek hedef şirketin performansına gerekse gelecekte etkili olabilecek faktörlere ilişkin farklı tahmin ve değerlendirmelerde bulunması nedeniyle meydana gelen bedel hakkındaki görüş ayrılıkları, ekonomik anlamda birçok menfaatlerinin bulunduğu birleşme ve devralma işlemlerini gerçekleştirememelerine neden olabileceği değerlendirilmiştir. Dolayısıyla öncelikle mekanizmanın kullanım alanına ilişkin bilgi verilmesi amacıyla birleşme ve devralma kavramları ile ilgili işlemler çerçevesinde bedel unsuru incelenmiştir. Bu bağlamda gerek müzakereler aşamasında gerekse kapanış sonrası dönemde bedele dair ihtilafların ortaya çıkmaması adına earn-out mekanizması ile kurulan köprünün tarafların beklentileri ve menfaatleri arasında bir dengenin sağlanmasındaki önemi açıklanmıştır. Çalışmada ele alınan earn-out mekanizmasının köprü, finansman ve takas işlevleri ve değinilen mahkeme kararları çerçevesinde sözleşmede kararlaştırılacak koşullar ve finansal ya da finansal olmayan hedefler doğrultusunda tarafların menfaatlerinin dengelenmesine yardımcı olması hususları ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu risklerden kaçınılarak mekanizmanın avantajlarında faydalanılabilmesi için gerek mekanizmanın unsur ve işlevlerine gerek birleşme ve devralma işlemlerindeki yerine gerekse kıyasen uygulanabilecek hükümlere ilişkin gerekli bilgilere sahip olmanın önemi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it has been observed that agreeing on the price is one of the most common problems faced by the parties in mergers and acquisitions, which are increasingly preferred in the global environment. For this reason, it has been evaluated that differences of opinion regarding the price arising from the parties' different estimates and evaluations regarding both the target company's performance and the factors that may be effective in the future may cause them to not be able to carry out merger and acquisition transactions in which they have many economic interests. Therefore, first of all, the consideration element was examined within the framework of transactions related to the concepts of merger and acquisition in order to provide information about the usage area of the mechanism. In this context, the importance of the bridge established with the earn-out mechanism in ensuring a balance between the expectations and interests of the parties in order to avoid disputes regarding the price both during the negotiations phase and in the post-closing period is explained. The bridging, financing and clearing functions of the earn-out mechanism discussed in the study and the conditions to be agreed in the contract within the framework of the court decisions mentioned and the issues that will help balance the interests of the parties in line with financial or non-financial targets are discussed. As a result, in order to benefit from the advantages of the mechanism by avoiding these risks, the importance of having the necessary information about the elements and functions of the mechanism, its place in merger and acquisition transactions, and the provisions that can be applied comparatively has been revealed.