Bursa Uludağ Üniversitesi Aile Hekimliği ana Bilim Dalı web sitesinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi
Evaluation and improvement of the Bursa Uludağ University Family Medicine department website
- Tez No: 899781
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA ALPER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aile hekimliği, birinci basamak sağlık hizmetlerinin temelini oluşturan ve sürekli bakım sunan bir uzmanlık alanıdır. Aile hekimlerinin rolü, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ve koordinasyonunda kritik öneme sahiptir. Web siteleri, sağlık bilgisi erişimi, iletişim ve eğitim amaçları için kullanılabilmektedir. Türkiye'deki hastane ve üniversite web siteleri, kullanılabilirlik açısından genellikle yetersiz bulunmuştur. Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı web sitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, literatür taramasının ardından oluşturulan web tabanlı anket yöntemiyle yapılandırılmıştır. Anket; demografik bilgiler, WAMMI (Web Sitesi Analiz ve Ölçüm Anketi) soruları, İnternet İçin Eleştirel Okuryazarlık Ölçeği ve açık uçlu değerlendirme sorularından oluşmaktadır. Çalışma aile hekimliği profesyonelleri, tıp fakültesi öğrencileri, aile hekimliği dışı sağlık profesyonelleri ve sağlık profesyoneli olmayan kullanıcıların oluşturduğu 228 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. WAMMI sonuçları, web sitesinin çekicilik (53,2), kontrol edilebilirlik (59,2), yardım edebilirlik (55,2), etkinlik (60,6) ve genel kullanılabilirlik (54,9) puanlarının ortalamanın üzerinde olduğunu ancak öğrenilebilirlik (48,3) puanının ortalamanın altında kaldığını göstermiştir. İnternet için eleştirel okuryazarlık puanı düşük olan katılımcıların WAMMI puanları daha yüksek bulunmuştur. Kadın kullanıcılar web sitesini daha kontrol edilebilir bulurken, aile hekimi profesyonelleri siteyi daha çekici bulmuştur. Web sitesine daha fazla önem verenlerin çekicilik, kontrol edilebilirlik ve internet için eleştirel okuryazarlık puanları daha yüksek saptanmıştır. Eğitim düzeyi yüksek katılımcıların çekicilik puanı daha yüksektir. Sonuç olarak, düzenli olarak güncellenen ve geliştirilen, hedef kitlesine ulaşabilen, güvenilir, kullanılabilir, ilgi çekici, etkin bir web sitesi toplumla hekim ilişkisini güçlendirerek aile hekimliğinin temelini oluşturan sağlığın korunması ve desteklenmesi ilkesine büyük katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Family medicine is a specialty that forms the foundation of primary healthcare services, providing continuous and comprehensive care. The role of family physicians is crucial for the accessibility and coordination of healthcare services. Websites can be used for accessing health information, improving communication, and educational purposes. Websites of hospitals and universities in Turkey have generally been found inadequate in terms of usability. This study was conducted to evaluate the website of the Department of Family Medicine at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine. The study was structured using a web-based survey method developed after a literature review. The survey includes sections on demographic information, WAMMI (Website Analysis and Measurement Inventory) questions, the Internet Critical Literacy Scale, and open-ended evaluation questions. The study involved 228 participants, including family medicine professionals, medical students, non-family medicine healthcare professionals, and non-professional users. WAMMI results indicated that the website's scores for attractiveness (53.2), controllability (59.2), helpfulness (55.2), effectiveness (60.6), and global usability score (54.9) were above average, while the learnability score (48.3) was below average. Participants with lower critical literacy scores had higher WAMMI scores. Female users found the website more controllable, while family medicine professionals found it more attractive. Participants who placed more importance on the website had higher scores for attractiveness, controllability, and critical literacy. Higher education level participants had higher attractiveness scores. In conclusion, a regularly updated and improved website that is reliable, accessible to all target audiences, user-friendly, attractive, and effective will greatly contribute to the principle of health promotion and protection, which forms the foundation of family medicine, by strengthening the relationship between the community and physicians.