Hâkkari ili Yüksekova ilçesi koyunculuk işletmelerinin refah kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of the welfare quality of sheep farming enterprises in Yüksekova district, Hakkâri province
  1. Tez No: 899815
  2. Yazar: ERCAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, hayvanların davranışsal, fizyolojik ve çevresel durumlarını değerlendirirken bilimsel ve objektif bir yaklaşım sunan ANI 35 L (Animal Needs Index) sisteminden geliştirilen protokolü kullanılarak koyunculuk işletmelerinin refah kalitesinin uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma tarım bilgi sistemine kayıtlı Hakkari ili Yüksekova ilçesinde Büyükçiftlik, Kadıköy, Adaklı, Kısıklı, İnanlı, Bağdaş, Çukurca, Beşbulak, Dedeler, Dağdibi ve Dağlıca köylerinde faaliyet gösteren 100 baş ve üzeri küçükbaş hayvanı bulunan 55 işletme üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda küçükbaş hayvancılık işletmelerinin hayvan refahı kriterlerine uygunluğunun ANI 35 L sisteminden geliştirilen protokol vasıtasıyla kullanılabileceği belirlenmiştir. Bu protokol doğrultusunda yapılan değerlendirmelerde, işletmelerin çoğunluğunun barınma koşulları, beslenme durumu ve sağlık hizmetleri gibi hayvan refahı kriterlerinde belirli standartları sağladığı belirlenmiştir. Ancak, bazı işletmelerde önemli iyileştirme gerektiren eksikliklerin tespit edildiği de vurgulanmıştır. Bu sonuçlar, bölgedeki küçükbaş hayvancılık işletmelerinin genel olarak hayvan refahı bakımından kabul edilebilir düzeyde olduğunu, ancak belirli alanlarda iyileştirme potansiyeli bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the welfare quality of sheep farming operations using a protocol developed from the ANI 35 L (Animal Needs Index) system, which offers a scientific and objective approach to assessing the behavioral, physiological, and environmental conditions of animals. The research was conducted on 55 enterprises with 100 or more small ruminants located in various villages including Büyükçiftlik, Kadıköy, Adaklı, Kısıklı, İnanlı, Bağdaş, Çukurca, Beşbulak, Dedeler, Dağdibi, and Dağlıca in the Yüksekova district of Hakkari province, registered in the agricultural information system. The study concluded that the protocol developed from the ANI 35 L system could be effectively utilized to assess compliance of small ruminant enterprises with animal welfare criteria. Evaluations conducted in accordance with this protocol revealed that a majority of the enterprises met certain standards in terms of housing conditions, nutrition status, and healthcare services related to animal welfare criteria. However, significant deficiencies requiring improvement were identified in some enterprises. These findings indicate that while small ruminant farming enterprises in the region generally meet acceptable standards, there is potential for improvement in specific areas.