İçsel pazarlama uygulamalarının işgören tatmini üzerine etkisi: Kuşadası restoranları üzerine bir araştırma
The effect of internal marketing applications on employee satisfaction: A research on Kuşadası restaurants
  1. Tez No: 899814
  2. Yazar: TUĞBA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hizmet sektörünün önemli kısmında yer alan turizm sektörünün bir alt grubunu oluşturan yeme-içme sektöründe, hizmet kalitesinin elde edilebilmesi için önce doğru içsel pazarlama stratejilerinin uygulanması ve iş tatmini yüksek çalışanların olması restoran işletmeleri için önem arz etmektedir. İşletmeler çalışanlarını iç müşteri olarak görmeleri gerekmektedir. Hizmet kalitesini oluşturmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak için çalışanların iş tatminini sağlamak gerekmektedir. İşletmelerin, çalışanlarını iç müşteri olarak görmeleri iş tatminlerini yükseltmek için önemli bir adımdır. İçsel pazarlama faaliyetlerinin çalışanların iş tatminini arttırmada oynadığı rol, literatürde daha önceden araştırılmış konular arasında yer almakta olup, içsel pazarlama uygulamalarının iş tatmini üzerine etkisini inceleyen çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu noktadan hareketle araştırmanın temel amacı, içsel pazarlama uygulamalarının çalışanların iş tatminine etkisini ortaya koymaktadır. Araştırmanın evrenini Kuşadası'nda faaliyet gösteren en az 25 çalışanı bulunan restoranlardaki çalışanlar oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılım gösteren restoran çalışanlarından 262 kişi oluşturmuştur. Araştırma nicel bir araştırma olup, verilerin toplanmasında Money ve Foreman'ın geliştirmiş olduğu ve Candan ve Çekmecelioğlu (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan içsel pazarlama ölçeği ve Baycan (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan çalışan memnuniyeti ve işe uyumun temel göstergesi olması amacıyla geliştirilen Minnesota Tatmin Ölçeği (MSQ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hizmet işletmelerinden olan restoran çalışanlarının iş tatmin düzeylerinin içsel pazarlama uygulamaları ile doğru orantılı olarak artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the food and beverage sector, which is a subgroup of the tourism sector, which is a significant part of the service sector, it is important for restaurant businesses to first implement correct internal marketing strategies and have employees with high job satisfaction in order to achieve service quality. Businesses need to see their employees as internal customers. In order to create service quality and ensure customer satisfaction, it is necessary to ensure employee job satisfaction. It is an important step for businesses to see their employees as internal customers to increase their job satisfaction. The role of internal marketing activities in increasing employees' job satisfaction is among the topics previously researched in the literature, but the number of studies examining the effect of internal marketing practices on job satisfaction is limited. Starting from this point, the main purpose of the research is to reveal the effect of internal marketing practices on employees' job satisfaction. The population of the research consists of employees in restaurants with at least 25 employees operating in Kuşadası. The sample consisted of 262 restaurant employees who voluntarily participated in the research. The research is a quantitative research, and the internal marketing scale developed by Money and Foreman and adapted to Turkish by Candan and Çekmecelioğlu (2009) and the Minnesota Satisfaction Scale (Minnesota Satisfaction Scale) adapted to Turkish by Baycan (1985) and developed to be the main indicator of employee satisfaction and job adaptation were used in data collection. MSQ) was used. SPSS package program was used to analyze the research data. As a result of the research, it was determined that the job satisfaction levels of restaurant employees, which are service businesses, increased in direct proportion to internal marketing practices.