Lise öğrencilerinin boş zaman değerlendirme pratikleri açısından TikTok kullanımı
High school students' use of TikTok in terms of free time practices
  1. Tez No: 899824
  2. Yazar: GÜRCAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÜMİT ÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Boş zaman kavramı her bir insanın günlük ekonomik faaliyetinin dışında kalan kendi bireysel algısıyla şekillendirdiği bir alan olarak görülebilir. Ancak günümüz ekonomik ilişkileri boş zamanın diğer endüstriyel saha gibi tasarlandığı, planlandığı ve en önemlisi manipüle edilmeye çalışıldığı bir alan olmaktadır. Boş zamanın, bireylerin kendilerine ayırdıkları ve kişisel tasarrufları doğrultusunda kendi düşünsel dünyalarına göre tasarladıkları ve bu dünyaya anlam katmaya çalıştıkları bir alan olma olasılığı neredeyse ortadan kaldırılmıştır. 21. yüzyılın ilk çeyreğini bitirirken bilişim teknolojilerinde ortaya çıkan hızlı değişimler ve internet kullanımının yaygınlaşması önemli sosyal değişimlere neden olmaktadır. Bu yenilikler tüm toplumsal kesimleri etkilediği gibi gençleri de etkilemektedir. Tarihteki tüm toplumlarda olduğu gibi günümüzde de her maddi yeniliğin taşıyıcılığını genç nesiller temsil etmektedirler. Web 2.0 araçlarının kullanımıyla birlikte gençlerin zamanlarının büyük bir bölümünü sosyal medya platformlarında geçirdikleri görülmektedir. Hayatlarının kişisel gelişim aşamasında olan lise öğrencilerinin boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri, bu zaman içerisinde sosyal medya kullanımının ne oranda yer aldığı ve bu konudaki farkındalıkları tartışma konusudur. Son zamanlarda en popüler sosyal medya platformlarında olan TikTok, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de gençler tarafından yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sosyal medyada yer alan diğer platformlarda da olduğu gibi TikTok da çeşitli yönleriyle tartışma konusudur. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemiyle genel olarak ortaöğretim öğrencilerinin boş zaman pratikleri, özelde de TikTok uygulamasında geçirdikleri zamanın boş zaman değerlendirme pratikleri içerisindeki rolü ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, lise öğrencilerinin TikTok'u boş zamanlarını değerlendirmede önemli bir araç olarak gördükleri ve TikTok'un, onların boş zaman değerlendirme pratiklerini geri dönülmez şekilde değiştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of free time can be seen as a field shaped by each person's own individual perception, outside of their daily economic activities. However, today's economic relations are an area where free time is designed, planned, and most importantly, tried to be manipulated like any other industrial field. The possibility of free time is an area that individuals reserve for themselves and design according to their own intellectual world in line with their personal discretion and try to add meaning to this world has almost been eliminated. As we end the first quarter of the 21st century, rapid changes in information technologies and the widespread use of the internet cause important social changes. These innovations affect all social segments, as well as young people. As in all societies in history, young generations represent the carriers of every material innovation today. With the use of Web 2.0 tools, it is seen that young people spend most of their time on social media platforms. How high school students, who are in the personal development phase of their lives, spend their free time, to what extent they use social media during this time, and their awareness of this issue are matters of discussion. TikTok, which has been one of the most popular social media platforms recently, is widely used by young people in our country, as in many countries around the world. As with other platforms on social media, TikTok is also a subject of debate in various aspects. In this study, with the semi-structured in-depth interview method, which is one of the qualitative research methods, it was tried to reveal the free time practices of secondary school students in general, and the role of the time they spend on the TikTok application in their free time practices in particular. As a result of this study, it can be said that high school students see TikTok as an important tool in spending their free time and that TikTok has irreversibly changed their free time practices.