Sağlık turizminde özel hastanelerin pazarlama stratejilerinin analizi: İzmir ili örneği
Analysis of marketing strategies of private hospitals on health tourism: The case of İzmir province
- Tez No: 899823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Turizm, Hospitals, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Son yıllarda gelişen iletişim ve ulaşım olanakları, medikal turizmi dünya çapında hızla yayılan bir turizm dalı haline getirmiştir. Bu bağlamda birçok ülke, bu alanda yoğun çalışmalar yürütmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, medikal turizm faaliyetleri yürüten özel hastanelerin pazarlama stratejilerini analiz etmek ve medikal turizm faaliyetinde bulunan özel hastanelerin uygulayabilecekleri bütünleşik pazarlama çalışmalarının karşılaştırılıp geliştirilmesini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında İzmir'de sağlık turizmi yetki belgesine sahip özel hastanelerin yöneticileri ya da uluslararası hasta departmanı uzmanları ile mülakat (yüz yüze) görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler 30-60 dakika arası sürmüş olup, uzmanların ilgili konular hakkındaki görüşleri derlenmiştir. Elde edilen veriler, nitel araştırma tekniklerinden biri olan betimsel analiz ile işlenmiş, cevaplar listelenmiş ve uzman görüşleri aktarılmıştır. Uzmanların çeşitli görüşleri ışığında, sağlık turizmi alanında işletmelerin medikal turizm için hangi tür pazarlama faaliyetlerini geliştirebileceği üzerine çeşitli yorumlar yapılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan 13 sağlık turizmi yetki belgesine sahip olan hastanelerin yöneticileriyle 30-60 dakika arası mülakat (yüz yüze) görüşme sağlanmıştır. Araştırma verilerine göre bir dizi pazarlama stratejisi öne çıkmaktadır. Hedef pazarla ilgili olarak, ulaşım ağının çeşitli ve kolay erişilebilir olması önemli bir noktadır. Büyük pazarlarda ülkenin marka bilinirliğinin yüksek olması büyük önem taşımaktadır. Uluslararası akreditasyonların medikal turizme önemli katkıları bulunmaktadır. Uygun ve güvenilir fiyat algısının oluşturulması, medikal turist çekmede büyük bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle medikal turizmin tanıtım aşamasında reklam ve tanıtım kampanyalarına gerekli önem verilmesi, medikal pazardan büyük bir pay almanın en önemli adımlarından biridir. Sonuç: Bu bağlamda, kulaktan kulağa pazarlama stratejilerinin büyük önemi bulunmakta olup, Türkiye'deki medikal turizmle ilgili güvenilir yorumların yer aldığı bir sosyal ağ sitesi kurulması önemli bir iş birliği yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In recent years, advancements in communication and transportation have rapidly made medical tourism a globally expanding branch of tourism. In this context, many countries have begun to intensively work in this area. The aim of this study is to analyze the marketing strategies of private hospitals engaged in medical tourism activities and to compare and develop integrated marketing practices that private hospitals involved in medical tourism can implement. Materials and Methods: Within the scope of the research, face-to-face interviews were conducted with managers or international patient department specialists of private hospitals in Izmir that hold a health tourism authorization certificate. These interviews lasted between 30- 60 minutes, during which the experts' views on relevant topics were compiled. The obtained data were processed using descriptive analysis, one of the qualitative research techniques, responses were listed, and expert opinions were conveyed. Based on the various views of the experts, several comments were made on what types of marketing activities businesses in the health tourism sector can develop for medical tourism. Findings: Face-to-face interviews lasting between 30-60 minutes were conducted with the managers of 13 hospitals holding a health tourism authorization certificate. According to the research data, a series of marketing strategies stand out. Regarding the target market, having a diverse and easily accessible transportation network is a significant point. High brand awareness of the country in large markets is of great importance. International accreditations make significant contributions to medical tourism. Creating a perception of affordable and reliable pricing provides a substantial advantage in attracting medical tourists. Particularly during the promotion phase of medical tourism, giving due importance to advertising and promotional campaigns is one of the most crucial steps to gaining a large share of the medical market. Conclusion: In this context, word-of-mouth marketing strategies hold great importance, and establishing a social network site featuring reliable reviews about medical tourism in Turkey is a crucial collaboration method.