Dönüşümcü liderlik davranışının çalışanların psikolojik güvenlik algısına etkisi
The effect of transformational leadership behavior on employees' perception of psychological security perception
  1. Tez No: 899825
  2. Yazar: MOHAMADOU ABDOUL AZIZ AZIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİ KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı dönüşümcü liderlik davranışının çalışanların psikolojik güvenlik algısına olan etkisini belirlemektir. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket örneklemini Kütahya özel sektör görev yapan yüz yüze ve online 152 çalışan katılmıştır. Veriler SPSS programıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, korelasyon, regresyon ve demografik değişkenlere açısından farklılıklar analizleri kullanılmıştır. Dönüşümcü liderlik psikolojik güvenlik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye çıkmıştır ve Dönüşümcü liderlik ve psikolojik güvenlik birbirini pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of transformational leadership behavior on employees' perception of psychological safety. A questionnaire form was used to collect the data. The survey sample consisted of 152 face-to-face and online 152 employees working in Kütahya private sector. The data were analyzed with SPSS program. Descriptive statistical methods, correlation, regression and differences analysis in terms of demographic variables were used to analyze the data. Transformational leadership has a statistically significant effect on psychological safety and transformational leadership and psychological safety positively affect each other.