CDP-kolin katkılı nanolifli yara örtülerinin üretimi, karakterizasyonu ve in vivo performanslarının araştırılması
Production, characterization and investigation of in vivo performance of CDP-kolin loaded nanofibrous wound dressings
  1. Tez No: 899826
  2. Yazar: SEMA IŞIK DOKUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKTALAY, DOÇ. DR. ŞEBNEM DÜZYER GEBİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, elektro çekim yöntemiyle CDP-kolin katkılı nanolifli yüzeylerin üretilip, yara örtüsü olarak kullanım performanslarının incelenmesidir. Bu kapsamda, selüloz asetat (CA) ve polikaprolakton (PCL) polimerlerinden CDP-kolin katkılı nanolifli yüzeyler üretilerek, karakterize edilmiştir. Nanolif yüzeylerin in vitro ilaç salıverme performanslarına bakılmıştır, yüzeylerin in vivo olarak yara iyileşmesi üzerine olan etkinliği gösterilmiştir. Üretilen yüzeylerin karakterizasyonu için Fourier dönüşüm kızılötesi (FTIR) spektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve temas açısı ölçümleri yapılmıştır. CDP-kolin katkılı nanolifli yüzeylerden, etken madde salıverilmesi ultraviyole-görünür ışık (UV-VIS) spektrofotometre ile ölçülmüştür. Analizler sonunda, en düzgün nanolifli yüzey morfolojisine ve etken madde salıverme potansiyeline sahip numune CA nanolifli yüzey olarak belirlenmiştir. Belirlenen numune ile in vivo deneyler gerçekleştirilmiştir. CDP-kolin katkılı CA nanolifli yüzeylerin, yara iyileşmesi üzerine olan etkinliği sıçanlarda yara modeli oluşturularak, ticari bir ürün ve katkısız CA nanolifli yüzey ile karşılaştırılarak gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; CDP-kolin katkılı nanolifli yara örtülerin, katkısız CA nanolifli yara örtüsünden daha iyi performans sergilediği, ticari yara örtüsüne göre ilk günlerde daha hızlı yara iyileşmesi gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to produce CDP-choline-loaded nanofiber mats using electrospinning and to investigate their performance as wound dressings. In this context, CDP-choline-loaded cellulose acetate (CA) and polycaprolactone (PCL) nanofibrous mats were produced and characterized. The in vitro drug release performance of the nanofibrous mats was evaluated, and the effectiveness of the mats on wound healing was demonstrated in vivo. For the characterization of the samples, Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), and contact angle measurements were conducted. The release of active substances from CDP-choline-loaded nanofibrous mats was measured using ultraviolet-visible (UV-VIS) spectrophotometry. As a result of the analyses, the sample with the most uniform nanofiber surface morphology and active substance release potential was determined to be the CA nanofiber surface. In vivo experiments were conducted with the this sample. The effectiveness of CDP-choline doped CA nanofiber surfaces on wound healing was demonstrated in rats by creating a wound model and comparing it with a commercial product and pristine CA nanofibrous mat. In conclusion, it was observed that CDP-choline-loaded nanofiber wound dressings performed better than pristine CA nanofiber wound dressings and achieved faster wound healing in the early days compared to commercial wound dressings.