Doğumun birinci evresinde ayak tabanına yapılan sıcak uygulamanın doğum eylemine etkisi
The effect of hot application on the sole of the feet in the first stage of labor on labor
- Tez No: 899865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminin birinci evresinin aktif fazında (5-10 cm dilatasyon) ayak tabanına sıcak uygulama yapmanın doğum eylemine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel çalışma tipinde olan araştırma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Doğumhane Biriminde 01 Nisan- 15 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada evreni temsil etmek için örneklem hacmi α= 0,05 ve β= 0,10 1-β=0,90 olarak alındığında her bir gruba 30 kadın düşmüş ve testin gücü P= 0,90640 bulunmuştur. Müdahale grubundaki kadınlara 40-42°C ısı değerinde olan sıcak jel paketler servikal dilatasyon 5 cm olduğunda 20 dakika boyunca ayak tabanına uygulanmıştır. Uygulama sona erdikten sonra ağrıyı değerlendirdiğimiz ilk VAS değerlendirilmesinden sonraki 25 (sıcak uygulama sonrası 5. dak.), 35. (sıcak uygulama sonrası 15. dak.) ve 50. dakikada (sıcak uygulama sonrası 30. dak.) VAS değerlendirilmesi tekrarlanmıştır. Bu uygulamalar servikal dilatasyon 10 cm. oluncaya kadar bir saat ara ile aynı şekilde tekrar edilmiştir. Servikal dilatasyon 10 cm. olunca işlem sonlandırılmıştır. Kontrol grubuna ise servis rutinleri uygulanmıştır. Veriler kişisel bilgi formu, Partograf formu, APGAR skoru, Visual Analog Skala (VAS) ve Doğum Memnuniyet Ölçeği Kısa Formu (DMÖ-K) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Wilcoxon testi, Mann Whitney U testi, Ki-kare testi, Exact test, Friedman testi, t testi ve Robust ANOVA kullanılmıştır. Verilerin yanılma düzeyi 0,05 kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması müdahale grubunda 26,33±3,97, kontrol grubunda 24,93±3,52 olarak bulunmuştur. İki grupta da kadınların yaklaşık yarısı lise mezunu olup, tamamının sosyal güvenceleri vardı. Demografik özellikler bakımından iki grubun özellikleri benzer olup, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Müdahale ve kontrol grubundaki kadınların doğumun birinci ve ikinci evre süre ortalamaları karşılaştırıldığında aralarındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Her iki gruptaki yenidoğanların APGAR skorları arasındaki farkın benzer olduğu, kadınların doğum memnuniyetleri karşılaştırıldığında gruplar arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p> 0,05). Eylemin üçüncü evresinin ise müdahale grubundaki kadınlarda ortalama 6,00±2,61dakika, kontrol grubundaki kadınlarda da ortalama 7,66±3,00 dakika olduğu ve aralarındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p 0,05), 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of applying heat to the soles of the feet during the active and transition phase (4-10 cm dilation) of the first stage of labor. The research is a randomized controlled experimental study and is conducted in Sivas Cumhuriyet University Practice and Research Hospital Maternity Unit. When the sample size was taken as α = 0.05 and β = 0.10 and 1-β = 0.90 to represent the population in the research, there were 30 individuals in each group and the power of the test was found to be P = 0.90640. The application procedure started with the application of hot gel packets at a temperature of 40-42°C to the soles of the feet of the women in the intervention group for 20 minutes when cervical dilation reaches 5 cm. The first Visual Analog Scale (VAS) evaluation was conducted after the application. Conduction is followed by more evaluations at the 25th (5 minutes after the application), 35th (15 minutes after the application), and 50th minute (30 minutes after the application). These applications were repeated every hour until cervical dilation reached 10 cm. The applicatilon procedure has been stopped after cervical dilation reached 10 cm. The control group received routine service and VAS at the same times. Data were collected with personal information form, Partograph form, APGAR score, Visual Analog Scale (VAS) and Birth Satisfaction Scale Short Form (BSS-R) Wilcoxon test, Mann Whitney U test, Chi-square test, Exact test, Friedman test, t test were used to evaluate the data. The data error level was accepted as 0.05. The mean age of the women participating in the study determined as 26.33±3.97 in the intervention group and 24.93±3.52 in the control group. Approximately half of the women in both groups were high school graduates, and all had social security. The demographic characteristics of the two groups were similar, and no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). When comparing the mean durations of the first and second stages of labor between the intervention and control groups, the difference was not significant (p>0.05). The difference in APGAR scores of the newborns in both groups was similar, and no statistically significant difference was found between the groups when comparing the birth satisfaction of the women (p>0.05).