Ratlarda streptozosin ile indüklenen diyabet üzerine marus alba ekstraktının etkinliğinin araştırılması
Ratlarda streptozosin i̇le indüklenen diyabet üzerine marus alba ekstraktinin etkinliğinin araştirilmasi
- Tez No: 899864
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Streptozosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda Morus alba (dut) bitkisinin kan glikoz seviyesi ve antioksidan parametreler üzerindeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 4 grupta toplam 24 adet wistar albinocinsi erkek rat kullanılarak yapılmıştır. Tek doz STZ (55mg/kg) uygulamasından yaklaşık 7 gün sonra kan şekeri ölçümleri ile diyabet oluştuğu belirlenen ratlara oral gavajla 2 ve 4 mg/kg morus alba etanol ekstraktı verilmiştir. Bu uygulamadan sonraki 2 saat süresince 30'ar dakikalık peryotlarda kan şekeri ölçümü yapılmıştır. Bu işlem 15 gün boyunca devam etmiştir. 15. Günün sonunda ratlar dekapite edilerek kan örnekleri alınıp serum malondialdehit (MDA), glutation peroksidaz (GSH-Px), katalaz (CAT) ve superoksit dismutaz (SOD) tayini yapılmıştır. Morus albanın her iki dozunda da 30.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effectiveness of Morus alba (mulberry) plant on blood glucose levels and antioxidant parameters in rats with experimental diabetes induced by Strptozosin (STZ 55mg/kg)). The study was conducted using a total of 24 male Wistar albino rats in 4 groups. Approximately 7 days after a single dose of STZ application, 2 and 4 mg/kg morus alba ethanol extract was given to the rats, which were determined to have diabetes by blood sugar measurements, by oral gavage. Blood sugar was measured in 30-minute periods for 2 hours after this application. This process continued for 15 days. At the end of the 15th day, the rats were decapitated and blood samples were taken and serum malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GSH-Px), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) were determined.