İsmail Lütfi Çakan'ın hayatı, eserleri, hadis öğretimine katkıları
İsmail Lütfi Çakan's life, works and contributions to hadith teaching
  1. Tez No: 899874
  2. Yazar: SEFA NUR ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Cumhuriyet döneminden itibaren Türkiye'deki hadis çalışmaları her geçen yıl artarak devam etmiştir. İlahiyat fakültelerinin kurulması ve buralarda hadis anabilim dallarının teşekkülü, çok sayıda akademisyenin yetişmesine vesile olmuş ve on binlerle ifade edilecek tez, makale ve kitap çalışmalarını meydana getirmiştir. Yetiştirdiği talebeleri ve yazdığı eserleri ile hadis sahasına katkısı olan akademisyenlerden biri de İsmail Lütfi Çakan'dır. Bu çalışma, Çakan'ın hayatını, akademik kariyerini, eserlerini ve hadis öğretimindeki metot ve sistemini inceleyerek, onun Türkiye'deki hadis öğretimine katkılarını ve ortaya koyduğu akademik mirası değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, İsmail Lütfi Çakan'ın hayatı, eğitimi ve akademik kariyeri hakkında bilgi verilmektedir. Bu bölümde özellikle Çakan'ın çeşitli görev ve akademik çalışmaları üzerinde durulmuş ve bunlardan hareketle ilmi kişiliği ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Çakan'ın yazdığı eserler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Eserlerinin hadis ilmine katkıları, içerik ve yöntem açısından değerlendirilmiş, eserleri üzerinden fikir dünyası, bireye ve topluma bakışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise İsmail Lütfi Çakan'ın hadis öğretimine olan katkıları ele alınmıştır. Bu kapsamda, Çakan'ın hadis usulüne yönelik çalışmaları, akademik faaliyetleri, öğretim yöntemleri, tercüme ve yorum faaliyetleri incelenmiş ve hadis yorumculuğu tahlil edilmiştir. Hadis okutma faaliyetleri, eğitim metodu, yenilikçi yöntemleri ile güncel içtimai hadis yorumculuğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the Republican period, the study of hadiths in Turkey has experienced a consistent and incremental expansion. The establishment of theology faculties and the formation of hadith departments in Turkey has led to a significant increase in the production of academic research, with tens of thousands of theses, articles, and books being produced by trained scholars. İsmail Lütfi Çakan is a notable academician who has made significant contributions to the field of hadith through his written works and the training of students, leaving a lasting impact on the study of hadith in Turkey. This study seeks to assess the academic impact and legacy of İsmail Lütfi Çakan by analyzing his life, academic career, written works, and pedagogical methods and systems in hadith education, providing a comprehensive evaluation of his contributions to hadith teaching in Turkey. This study is divided into three parts, which provide a comprehensive overview of İsmail Lütfi Çakan's life, academic career, and scholarly contributions. The first part explores his life, education, and duties, revealing his scholarly personality. The second part delves into the content and methodology of his written works, evaluating their impact on the science of hadith and examining his worldview and perspectives on individuals and society. The third part focuses on Çakan's contributions to hadith teaching in Turkey, highlighting his pedagogical methods and systems. This comprehensive examination of İsmail Lütfi Çakan's academic endeavors encompasses a thorough analysis of his research on hadith methodology, academic activities, teaching methods, translation, and interpretation endeavors, as well as an in-depth evaluation of his hadith interpretations within the context of his studies, all while scrutinizing his approaches, innovative methods, and contemporary social hadith interpretations.