Search for new physics with razor kinematic variables at √s=13 TeV using Ultra Legacy samples
√s=13 TeV™ de Razor kinematik değişkenleri ve Ultra Legacy verisi ile yeni fizik araştırmaları
  1. Tez No: 899885
  2. Yazar: UFUK GÜNEY TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde, Run-2 Ultra-Legacy (UL) veri seti kullanılarak Süper-Simetri (SUSİ) araştırmaları için detaylı bir analizi sunulmaktadır. Razor kinematic değişkenleri SUSİ olaylarının karakteristik kinematik özelliklerini kullanarak sinyal ve arka plan süreçleri arasındaki ayrımı sağlar. UL veri seti, CMS detektörü tarafından kaydedilen ve √s = 13 TeV'de proton-proton çarpışmalarından elde edilen 137 fb−1 toplam ışıklılık değeri ile kapsamlı bir veri koleksiyonunu sunar. UL veri seti ile elde edilen hassasiyet, Stan-dart Model ötesinde yeni fiziksel fenomenlerin potansiyel varlığına dair değerli bilgiler sunar. Analiz stratejisi, belirli razor kinematik (MR ve R2) değişkenlerine dayalı olay seçimini içerir. Ayrıca, Standart Model arka planlarının doğru tahminlerini sağlamak için özel arka plan tahmini teknikleri ve sistematik belirsizlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, basitleştirilmiş SUSİ modelleri bağlamında hem RPV (R-parite korunmayan) hem de RPC (R-parite korunumlu) durumlara bozunan gluino, LSP ve squarkların kütle üst limit değerlerleri hesaplanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a detailed analysis of Supersymmetry (SUSY) using the razor kinematic variables with the Run-2 Ultra-Legacy (UL) dataset is presented. By exploiting the distinctive kinematic fea-tures of SUSY events, the razor analysis allows for the discrimination between signal and background processes. The UL dataset provides a comprehensive collection of data from proton- proton collisions at √s = 13 TeV, recorded by the CMS detector with an integrated luminosity of 137 fb−1. The sensitivity achieved with the UL dataset provides valuable insights into the potential existence of new physics beyond the Standard Model. The analysis strategy involves event selection based on specific razor variables, MR and R2. Additionally, dedicated background estimation techniques and systematic uncertainty studies are performed to ensure accurate predictions of the Standard Model backgrounds. The results are interpreted in the context of simplified SUSY models, focusing on producing gluinos and squarks decaying to various final states for both RPV and RPC cases.