Rasim Özdenören'in roman ve hikayelerinde buhran öfke isyan
Depression anger rebellion in Rasim Özdenören novels and stories
  1. Tez No: 899886
  2. Yazar: ŞEYMA HAYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Rasim Özdenören'in roman ve hikayelerindeki“buhran, öfke ve isyan”ın karakterler üzerine nasıl sirayet ettiği ele alınmıştır. Çalışmanın amacı Rasim Özdenören'in bu kavramları karakterlere nasıl ördüğünü ve yazarın hangi bakış açısıyla ele aldığı incelenmiştir. Bu kavramlar çalışılırken psikoloji kitaplarından yararlanılmıştır. Bu kavramların karakterlerin psikolojilerini nasıl şekillendirdiği ve yaşamlarına nasıl etki ettiği roman ve hikayelerinde gösterilmiştir. Rasim Özdenören buhrana düşen, öfkeye kapılan, isyan eden insanı anlatırken karakterlere bir çıkış yolu gösterir. Hayatın içinde var olan insanı bu meziyetleriyle de var eder. Bu bağlamda insanı bütün yönleriyle eserlerinde ele alır. Rasim Özdenören'in kavramlara İslam'ın penceresinden bakıp Müslüman bir bakış açısıyla buhran, öfke ve isyan kavramları üzerinden ürettiği dikkatler karakterler üzerinden tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how“depression, anger and rebellion”affect the characters in Rasim Özdenören novels and stories. The aim of the study is to see how Rasim Özdenören weaves these concepts into the characters and from what perspective the author considers them. Psychology books were used while studying these concepts. How these concepts shape the psychology of the characters and how they affect their lives is revealed in his novels and stories. Rasim Özdenören shows the characters a way out while telling about people who fall into depression, get angry and rebel. The person who exists in his life also exists with these virtues. It takes all parts of the natural human being together. Looking at Rasim Özdenören concepts from the pen of Islam, they were determined from a Muslim perspective through the characters of the attention coming from the concepts of crisis, anger and rebellion.