Sağlık çalışanlarının göç eğilimi ölçeği: Geliştirilmesi, geçerliliği ve güvenilirliği çalışması
Health worker's tendency to migration scale: The study of development, validity and reliability
- Tez No: 899892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarının göç eğilimini belirlemeye yönelik bir ölçüm aracı geliştirilmesi amacıyla metodolojik olarak planlanmıştır. Ölçek geliştirme çalışması iki aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada Delphi tekniği ile ölçek maddelerinin oluşturulma çalışması yapılmıştır. İkinci aşamada ise ölçek güvenirlik ve geçerlilik çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmanın birinci aşamasında Delphi süreci 20 göç etmiş sağlık çalışanı, 11 akademisyen ve 6 göç danışmanından oluşan toplam 37 uzmanın katılımı ile yapılmıştır. Çalışmanın Delphi süreci toplam 3 turda tamamlanmış olup uzmanların oturumlara katılım yüzdesi sırasıyla; %100, %91.89 ve %70.27 olarak görülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında yapılan geçerliklik ve güvenirlik analizleri, 181 hemşire, 36 doktor, 34 akademisyen, 14 ebe ve diğer sağlık branşı çalışanlarından oluşan 35 katılımcı ile toplam 300 sağlık çalışanı ile tamamlanmıştır. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik çalışmasında; tanımlayıcı istatistiksel testlerden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve frekans dağılımı değerleri, test-tekrar testi, Pearson korelasyon analizi, KMO ve Barlett testi, DFA, açımlayıcı faktör analizi, Cronbach Alfa katsayısı, yapısal birinci düzey çok faktörlü modeli ilişkisi, modelin uyum iyiliği değeri, madde korelasyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizlerde KMO değeri 0.94 ve Bartlett değeri x2=8059.63 (P=0.00) bulunmştur.
Özet (Çeviri)
This study was methodologically designed to develop a measurement tool aimed at determining the migration tendency of healthcare workers. The scale development study consisted of two stages. In the first stage, scale items were created using the Delphi technique. In the second stage, scale reliability and validity studies were conducted. In the first phase of the study, the Delphi process was conducted with the participation of a total of 37 experts, including 20 immigrant health workers, 11 academics and 6 migration agents. The Delphi process was completed in a total of 3 rounds, and the participation percentage of experts in the sessions is respectively; it was seen as 100%, 91.89% and 70.27%. In the second stage, validity and reliability analyses were conducted with a total of 300 healthcare workers, including 181 nurses, 36 doctors, 34 academicians, 14 midwives, and 35 other healthcare professionals. In the validity and reliability study of the scale; descriptive statistical tests include number, percentage, mean, standard deviation, and frequency distribution, test-retest analysis, Pearson correlation analysis, KMO and Barlett test, DFA, exploratory factor analysis, Cronbach's alpha coefficient, structural first-level multifactor model relationship, goodness of fit of the model, and item correlation analysis. In the analysis, KMO value was found to be 0.94 and Bartlett value was found x2=8059.63 (P = 0.00).