6 yaş çocuğu olan annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkide baba katılımının aracı rolü
The mediating role of maternal gatekeeping in the relationship between childrearing attitudes and digital parenting awareness among fathers of 6-yearold children
- Tez No: 899893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma kapsamında annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkide baba katılımının aracı rolü ele alınmıştır. Çalışmaya 6 yaşında çocuğu olan 386 ebeveyn katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için dört bölümden oluşan bir form kullanılmıştır. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), üçüncü bölümde Baba Katılımı Ölçeği (BAKÖ), dördüncü bölümde ise Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği (DETÖ) yer almıştır. Araştırma sonucunda açıklayıcı otoriter tutum ile dijital ebeveynlik farkındalığı arasındaki ilişkide baba katılımının kısmi aracılık rolü saptanmıştır. Yürütülmesi planlanan çalışmalarda baba katılımının daha farklı değişenlerle çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, the mediating role of father involvement in the relationship between mothers' child-rearing attitudes and digital parenting awareness was discussed. 386 parents with 6-year-old children participated in the study. A form consisting of four sections was used to collect research data. The first section includes demographic information, the second section includes the Parental Attitude Scale (PAS), the third section includes the Father Involvement Scale (FIS), and the fourth section includes the Digital Parenting Attitude Scale (DPAS). As a result of the research, a partial mediating role of father involvement in the relationship between explanatory authoritarian attitude and digital parenting awareness was determined. It is recommended that father involvement be studied with different variables in future studies.