Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan normal ve alternatif yöntemler
Normal and alternative methods used in the treatment of Alzheimer's disease
  1. Tez No: 899896
  2. Yazar: EBRU KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), en sık görülen ancak yaşlılıkla sınırlı olmayan, iyileşmesi mümkün olmayan ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Tüm bilimsel çabalara rağmen, mevcut tedavi ve tanı stratejilerinde hala karşılanmamış birçok kriter ve boşluk bulunmakta ve bu da etkinliklerini sınırlamaktadır. Zayıf ilaç etkinliği, kan-beyin bariyeri (BBB) ve periferik yan etkiler gibi çeşitli biyolojik engellere ve ilacı terapötik gücünü koruyarak beyne tam olarak ulaştıracak umut verici taşıyıcıların eksikliğine bağlanmaktadır. Artan hastalık prevalansı ve etkili tedavinin mevcut olmaması, AH'yi tedavi etmek için daha yenilikçi, uygun ve makul fiyatlı bir yol geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için araştırmacılar, mevcut tedavi yöntemlerinin yanı sıra alternatif tedavi yöntemlerini araştırmıştır. Bu derlemede AH tedavisinde kullanılan normal ve alternatif yöntemler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is an incurable progressive neurodegenerative disease that is the most common but not limited to old age. Despite all scientific efforts, there are still many unmet criteria and gaps in current treatment and diagnostic strategies, limiting their effectiveness. Poor drug efficacy is attributed to various biological barriers, such as the blood-brain barrier (BBB) and peripheral side effects, as well as the lack of promising carriers to fully deliver the drug to the brain while maintaining its therapeutic potency. The increasing prevalence of the disease and the lack of effective treatment requires the development of a more innovative, convenient and affordable way to treat AD. To meet this need, researchers have explored alternative treatment modalities in addition to the existing ones. In this review, we describe the normal and alternative methods are summarized.