The economic effect of refugees on host countries; Türkiye case
Mültecilerin ev sahibi ülkeler üzerindeki ekonomik etkisi; Türkiye örneği
  1. Tez No: 899897
  2. Yazar: NECİM AHMED EL ŞEYH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZORTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Türkiye örneği üzerinde durarak, mültecilerin ev sahibi ülkelere olan ekonomik etkisini incelemektedir. Suriye krizi, Türkiye'ye önemli bir mülteci akınına yol açarak, ev sahibi ülke ekonomisi için çeşitli zorluklar ve fırsatlar yaratmıştır. Mültecilerin belirli sektörler üzerindeki etkisini incelemek için 2008/2020 yıllarına ait sektörel analiz verileri analiz edilmiştir. Bu analizde Mülteci Bütçesi, işsizliğin istihdam, işsizlik, Enflasyon, Göç Yatırımları, gelir yaratma, tüketim ve diğer sektörel değişkenler üzerindeki etkilerini ekonomik etkileri açısından değerlendirmiştir. Bulgular, mültecilerin ev sahibi ülke Türkiye için ekonomisi için hem olumlu sonuçlarının olduğunu ortaya koymaktadır. Olumlu yönleriyle, mülteciler işletmeler kurarak, sermaye yatırımı yaparak ve istihdam fırsatları yaratarak ekonomik büyümeye etkisi bulunmaktadır. Araştırma, sonuç olarak, mültecilerin ev sahibi ülke Türkiye için ekonomisi üzerindeki olumlu etkisini en üst düzeye Türkiye olarak, etkili politika ve müdahalelerin önemli olduğunu önermektedir. Bunlar, mesleki eğitim ve eğitim programlarının sağlanması, girişimcilik ve yeniliğin teşvik edilmesi, işgücü piyasası entegrasyonunun geliştirilmesi ve kayıt dışı sektör sorunlarının ele alınması gibi önlemleri içermektedir. İlgili hükümet kurumları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum arasındaki işbirliği ve koordinasyon, mültecilere kapsamlı destek sağlamak ve ekonomik kalkınma potansiyellerini değerlendirmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the economic impact of refugees on host countries by focusing on the example of Turkey. The Syrian crisis has led to a significant influx of refugees into Turkey, creating various challenges and opportunities for the host country's economy. Sectoral analysis data for the years 2008/2020 were analyzed to examine the impact of refugees on certain sectors. In this analysis, Refugee Budget evaluated the effects of unemployment on employment, unemployment, Inflation, Immigration Investments, income generation, consumption, and other sector-related variables in terms of their economic effects. The findings reveal that refugees have both positive consequences for the economy of the host country Turkey. On the positive side, refugees have an impact on economic growth by establishing businesses, investing capital, and creating employment opportunities. As a result, the research suggests that effective policies and interventions are important for Turkey as the host country of refugees to maximize the positive impact on its economy. These include measures such as the provision of vocational education and training programs, promoting entrepreneurship and innovation, improving labor market integration, and addressing informal sector problems. Cooperation and coordination between relevant governmental institutions, international organizations, and civil society are important to provide comprehensive support to refugees and to assess their economic development potential.