Geogrid sargılı taş kolon özelliklerinin enjeksiyon ile iyileştirilmesi
Improvement the properties of geogrid encased stone columns by grouting
  1. Tez No: 899912
  2. Yazar: BAYRAM KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK EVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Zemin iyileştirme yöntemlerinden birisi olan taş kolonlar, suya doygun killi zeminlerin taşıma kapasitesinin arttırılması, permeabilitenin arttırılması, oturma seviyelerinin azaltılması ve konsolidasyon sürecinin hızlandırılması amaçlarıyla kullanılmaktadır. Son dönemlerde taş kolonların performansını iyileştirmek için dış çeperine geosentetik malzemeler sarılarak sargı etkisi ön plana çıkarılmaktadır. Bu tezde, geogrid sargılı taş kolonlara su-çimento enjeksiyonu uygulanarak, taşıma kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, 2 tip granüler dolgu, 2 farklı su/çimento oranı ve 2 tip geogrid sargı kullanılarak silindir şekle sahip taş kolonlar üretilmiştir. 28 günün ardından betonun sertleşmesiyle birlikte numuneler basınç testlerine tabii tutularak, referans numunelerine kıyasla hem eksenel hem de yanal doğrultuda gerilme - birim şekil değiştirme davranışları incelenmiştir. Geogrid sargılı taş kolonlarda enjeksiyon ile birlikte özgün bir kompozit yapı üretilerek ekonomik ve efektif uygulama imkanı sağlanması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stone columns, which are one of the soil improvement methods, have been used to enhance the bearing capacity of saturated clayey soils, to increase permeability, to reduce settlement levels and to accelerate the consolidation process. Nowadays, confinement effect is featured by the geosynthetic materials that have been encased around the outer surface in order to improve the performance of stone columns. In this thesis, water-cement grouting was applied to geogrid encased stone columns and its effect on bearing capacity was investigated. Within this purpose, cylindrical shaped stone columns were produced via 2 types of granular backfill, 2 different water/cement ratios and 2 types of geogrids. the specimens were subjected to compression tests and stress-strain behavior along both axial and lateral directions were examined compared to the reference samples, after 28 days with the hardening of concrete. It is planned to provide an economical and an effective application possibility thank to the producing of a unique composite structure with injection inside geogrid encased stone columns.