Limited şirketlerde esas sermaye payının devri ve sonuçları
Transfer of capital shares in limited liability companies and consequences
- Tez No: 899915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN SERDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ticari hayatta önemli bir yeri bulunan limited şirketlerin esas sermaye payının devir işlemleri 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun 595 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Limited şirket sözleşmesinde aksi kararlaştırılmamışsa, esas sermaye payının limited şirket ortaklarına ya da üçüncü kişilere devri mümkündür. Esas sermaye payının devri için devreden ve devralan arasında yazılı devir sözleşmesi yapılmalı, bu sözleşmede bulunan imzalar noter tarafından onaylanmalıdır. Devir sözleşmesi taahhüt ve tasarruf işlemi olmak üzere iki aşamalıdır ancak uygulamada taahhüt ve tasarruf işlemi birlikte gerçekleşmektedir. Devir işleminin tamamlanabilmesi için imzası noter tarafından onaylanan devir sözleşmesinin şirkete bildirilmesi ve limited şirket genel kurulu tarafından devrin onaylanması gerekmektedir. Devir ile ilgili bildiriminin şirkete yapılmasından itibaren üç ay içinde genel kurul tarafından bir karar verilmemesi halinde onayın verildiği kabul edilir. Genel kurul tarafından onayın verilmesi ya da üç ay süre ile bu konuda karar verilmemesi halinde devir işlemi tamamlanmış olur. Şirket sözleşmesi ile devir işlemine genel kurul onayının zorunluluğunun kaldırılması mümkündür. Genel kurul, devir işlemini sebep göstermeksizin reddedebilir. Bu halde payını devretmek isteyen ortağın haklı sebeple şirketten çıkma hakkı bulunmaktadır. Devrin onaylanmasının ardından şirket müdürü devir işlemini pay defterine kaydeder ve tescil için ticaret siciline başvurulur. Devir işlemlerinde, Türk Ticaret Kanununda yer alan düzenlemelere ve ilgili mevzuata uyulmaması, devir işleminin taraflarına veya işlemin tarafı olmayan üçüncü kişilere zarar verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The transfer of the capital shares of limited liability companies, which have an important place in commercial life, is regulated under Articles 595 and following of the Turkish Commercial Code No. 6102. Unless otherwise agreed in the limited liability company agreement, it is possible to transfer the capital share to limited liability company shareholders or third parties. For the transfer of the capital share, a written transfer agreement must be executed between the transferor and the transferee, and the signatures in this agreement must be approved by a notary public. The transfer agreement has two stages: commitment and disposition; however, in practice, commitment and disposition are realized together. In order for the transfer to be completed, the company must be notified of the transfer agreement whose signatures have been notarized and the transfer must be approved by the general assembly of the limited liability company. If no decision is taken by the general assembly within three months following the notification of the transfer to the company, the approval shall be deemed to have been given. In the event that the approval is given by the general assembly or no decision is taken by the general assembly within three months, the transfer shall be deemed to be completed. It is possible to remove the obligation to obtain the approval of the general assembly for the transfer by the company agreement. The general assembly may reject the transfer without giving any reason. In this case, the shareholder who wishes to transfer his/her share has the right to leave the company for just cause. Following the approval of the transfer, the company manager shall record the transfer in the share ledger and apply to the trade registry for registration. Failure to comply with the regulations in the Turkish Commercial Code and the relevant legislation in transfer transactions may cause damage to the parties to the transfer transaction or to third parties who are not parties to the transaction.