Süt ve süt ürünlerinde metisiline dirençli staphylococcus aureus (MRSA) varlığı ve moleküler karakterizasyonu
Occurrence and molecular characterization of methicillin resistant staphylococcus aureus (MRSA) in milk and dairy products
- Tez No: 899971
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRCE TABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
LA-MRSA'nın keşfi ve hayvancılıkla çalışan kişilerde bulunması, süt endüstrisi üzerindeki etkisine dikkat çekmiştir. Bu durum, süt ve süt ürünlerinde MRSA varlığının izlenmesi gerekliliğini doğurmuştur. Bu tez çalışmasında toplam 285 adet süt ve süt ürününün (50 adet çiğ süt, 50 adet Beyaz peynir, 50 adet Tulum peyniri, 25 adet yoğurt, 25 adet tereyağı, 20 adet kaymak, 50 adet pasta kreması ve 15 adet Maraş dondurması) metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) içerip içermediği moleküler yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Süt ve süt ürünlerinden S. aureus izolasyonu, EN/ISO 6888-1 (01/2004) yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. Elde edilen 99 tipik izolat arasından hem API testi hem de PZR yöntemi kullanılarak 27 adet S. aureus suşu tanımlanmıştır. Toplam 285 adet süt ve süt ürünü örneğinin 15'inde (%5.26'sında) [1 adet suş 1 adet çiğ sütte, 13 adet suş 7 farklı Beyaz peynirde, 6 adet suş 3 farklı Tulum peynirinde ve 4 adet suş 7 farklı pasta kremasında) S. aureus kontaminasyonu tespit edilmiştir. Farklı gıda grupları arasında ortalama S. aureus kontaminasyon düzeyi değişiklik göstermiş, en yüksek seviye 6.4 × 104 kob/g ile pasta kremalarında saptanmıştır. Buna karşın, yoğurt, tereyağı, kaymak ve Maraş dondurmasında S. aureus varlığına rastlanılmamıştır. Çalışmanın devamında bu 27 adet S. aureus suşunda mecA ve mecC genlerinin varlığı, gerçek zamanlı PZR (real time PZR-RTiPZR) kullanılarak incelenmiştir. Yirmi yedi adet S. aureus suşunun 4'ünün sadece 1 adet gen [2 suşta mecA geni: çiğ sütte (örnek no: 27) ve Beyaz peynirde (örnek no: 46); 2 suşta mecC geni: iki farklı pasta kremasında (örnek no: 33 ve 44) izole edilmiştir] ve sadece pasta kremasından (örnek no: 21) izole edilen bir suşun hem mecA hem de mecC genlerini içerdiği belirlenmiştir. Tulum peynirlerinden izole elde edilen suşların hiçbirinde mecA veya mecC genleri saptanmamıştır. Bu çalışma, MRSA'nın çiğ süt ve süt ürünleri ile ilişkisini ortaya koymuştur. MRSA ile kontamine olmuş süt ürünlerinin tüketimi halk sağlığı için potansiyel bir risk oluşturduğundan, bu ürünleri tüketirken MRSA bulaşmasını önlemek için ekstra önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The discovery of LA-MRSA and its presence in people working in animal husbandry have drawn attention to its impact on the dairy industry. This situation has led to the need to monitor the presence of MRSA in milk and dairy products. In this thesis study, a total of 285 milk and dairy products (50 raw milk, 50 White-pickled cheese, 50 Tulum cheese, 25 yogurt, 25 butter, 20 clotted cream, 50 pastry cream and 15 Maraş ice cream) were investigated using molecular methods to determine whether they contained methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA). Isolation of S. aureus from milk and dairy products was performed according to the EN/ISO 6888-1 (01/2004) method. Among the 99 typical isolates obtained, 27 S. aureus strains were identified using both the API test and PCR methods. S. aureus contamination was detected in 15 of 285 milk and dairy product samples (5.26%) [1 strain in 1 raw milk, 13 strains in 7 different White-pickled cheeses, 6 strains in 3 different Tulum cheeses and 4 strains in 7 different pastry creams]. The average S. aureus contamination level varied among different food groups, the highest level was detected in pastry creams with 6.4 × 104 cfu/g. On the other hand, S. aureus was not found in yoghurt, butter, clotted cream and Maraş ice cream. In continuation of the study, the presence of mecA and mecC genes in these 27 S. aureus strains was examined using real-time PCR (RTiPCR). It was determined that 4 of the 27 S. aureus strains contained only 1 gene [2 strains had the mecA gene: isolated in raw milk (sample no: 27) and White-pickled cheese (sample no: 46); 2 strains had the mecC gene: isolated in two different pastry creams (sample no: 33 and 44)] and that only one strain isolated from pastry cream (sample no: 21) contained both mecA and mecC genes. None of the strains isolated from Tulum cheeses contained mecA or mecC genes. This study revealed the relationship between MRSA and raw milk and dairy products. Since the consumption of dairy products contaminated with MRSA poses a potential risk to public health, extra precautions should be taken to prevent MRSA transmission when consuming these products