The relationship between foreign language preparatory school students' 21st century skills levels and foreign language learning effort levels
Hazırlık okulu öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri düzeyleri ile yabancı dil öğrenme çabası düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 899984
  2. Yazar: ZEYNEP MERİH KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNERCAN DÖNÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı diller yüksekokulu hazırlık sınıfı öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri düzeylerini ve yabancı dil öğrenme çabası düzeylerini belirlemek ve bu beceriler arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma aynı zamanda hazırlık okulu öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri düzeyleri ve yabancı dil öğrenme çabası düzeylerinde cinsiyet ve fakülteye göre anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 akademik yılında Mersin Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıflarında öğrenim gören 381 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve“Yabancı Dil Öğrenme Çabası Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yabancı dil hazırlık sınıfı öğrencilerinin 21. yüzyıl beceri düzeyleri yüksek bulunmuştur. 21. yüzyıl becerilerinin bilgi ve teknoloji okuryazarlığı ve kariyer bilinci alt boyutunda kız öğrenciler lehine farklılaşırken diğer alt boyutlarda ve ölçek genelinde bir fark görülmemiştir. Fakültelere göre 21. yüzyıl becerileri kariyer bilinci alt boyutunda İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğrencileri lehine farklılaşırken, diğer alt boyutlarda ve ölçek genelinde fark saptanmamıştır. Yabancı dil hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil öğrenme çabası düzeyi yüksek bulunmuştur. Yabancı dil öğrenme çabası düzeyi fakültelere göre fark göstermezken cinsiyete göre farklılaşmış ve kız öğrencilerin yabancı dil öğrenme çabası düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Ancak, kurallara uymama alt boyutunda erkek öğrencilerin ortalaması daha yüksek bulunmuştur. Yabancı dil hazırlık sınıfı öğrencilerinin, 21. yüzyıl becerileri ile yabancı dil öğrenme çabası arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of 21st century skills and foreign language learning effort of preparatory class students of the School of Foreign Languages and to investigate whether there is a relationship between these skills. The study also aimed to determine whether there are significant differences in preparatory school students' 21st century skills levels and their foreign language learning effort levels according to gender and faculty. The correlational survey method was used in the study and the study group consisted of 381 students studying in the preparatory classes of Mersin University School of Foreign Languages in the 2023-2024 academic year. The data of the study were collected through“Multidimensional 21st Century Skills Scale”and“Foreign Language Learning Effort Scale”. In order to analyse the data frequency, percentage, arithmetic mean, t-test for independent groups, one-way analysis of variance and correlation analysis were used. As a result of the study, it was found that foreign language preparatory class students had a high level of 21st century skills. While 21st century skills differed in favour of female students in the sub-dimensions of information and technology literacy and career awareness, there was no difference in the other sub-dimensions and the overall scale. According to the faculties, while there was a difference in favour of the students of the Faculty of Humanities and Social Sciences in the career awareness sub-dimension of 21st century skills, there was no difference in other sub-dimensions and in the overall scale. Foreign language preparatory class students' level of foreign language learning effort was found to be high. While the level of foreign language learning effort did not differ according to faculties, it differed according to gender and the level of foreign language learning effort of female students was found to be higher. However, the level of male students in non-compliance sub-dimension was found higher. A low, positive and significant relationship was found between 21st century skills and foreign language learning effort of foreign language preparatory class students.