Genç erişkinlerde sigara bağımlılık düzeylerinin denge ile karşılaştırılması
Comparison of smoking dependence levels in young adults with balance
- Tez No: 900022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR OTAĞ, DOÇ. DR. BÜŞRA KEPENEK VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı genç erişkinlerde sigaraya olan bağımlılık düzeylerinin denge ile karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma Nuh Naci Yazgan Üniversitesinde öğrenim gören 90 kişiyle yürütülmüştür. Katılımcıların sigara bağımlılığını ölçmek üzere Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılmıştır Katılımcılar eşit olarak sigara içmeyen, çok hafif, hafif, orta, ileri ve çok ileri derece bağımlı olmak üzere altı gruba ayrılmıştır. Katılımcılara Flamingo Denge Testi, Y Denge Testi, Fonksiyonel Uzanma Testi ve Hur Smartbalance 2031 denge cihazında ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the levels of cigarette addiction in young adults with balance. This study was conducted with 90 people studying at Nuh Naci Yazgan University. The Fagerström Nicotine Dependence Test was used to measure the cigarette addiction of the participants. The participants were divided equally into six groups as non-smokers, very light, light, moderate, severe and very severely addicted. The participants were measured with the Flamingo Balance Test, Y Balance Test, Functional Reach Test and Hur Smartbalance 2031 balance device.