Mevcut bir kütüphane binasının enerji verimliliğinin incelenmesi
Energy efficiency analysis of an existing library building
- Tez No: 900034
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi kütüphane binasının enerji performansını artırmak için çeşitli stratejiler değerlendirilmiştir. Tez kapsamında mevcut durum analiz edilmiş, ardından gölgeleme elemanlarının eğim açıları, binanın yönelimi ve dış kabuk güneş soğuruculuğunun etkileri incelenmiştir. Mevcut durumda enerji verimliliği düşük kalmış, özellikle merkezi ısıtma ve soğutma yükleri yüksek seviyelerde seyretmiştir. Gölgeleme elemanlarının yüzeyin normali ile yaptığı eğim açıları üzerinde yapılan analizlerde, 45o eğim en düşük toplam enerji tüketimini ve en düşük soğutma yükü sağlarken, en düşük ısıtma yükünü ise bina pencerelerinde gölgeleme elamanı olmadığı durum sağlamıştır. Bina yönelimi üzerinde yapılan çalışmalar ise mevcut mimari şekli ile kuzeye göre saat yönünde 135 derece yöneliminin mevcut duruma göre daha az enerji yükü sağladığı belirlenmiştir. Güneş soğuruculuğu için yapılan incelemelerde, düşük güneş soğuruculuğu olan yani cephe kaplamasının açık renk boya uygulanması olduğu durum enerji tüketiminin daha da azaltılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various strategies were evaluated to increase the energy performance of Osmaniye Korkut Ata University library building. Within the scope of the thesis, the current situation was analyzed, then the effects of the inclination angles of the shading elements, the orientation of the building and the solar absorption of the outer shell were examined. In the current situation, energy efficiency remained low, especially the central heating and cooling loads were high. In the analyses made on the inclination angles of the shading elements with the surface normal, the 45o inclination provided the lowest total energy consumption and the lowest cooling load, while the lowest heating load was provided by the situation where there were no shading elements in the building windows. Studies on the building orientation determined that the 135-degree clockwise orientation to the north with the current architectural form provided less energy load compared to the current situation. In the examinations made for solar absorption, it was shown that the energy consumption could be further reduced in the case where the facade cladding had low solar absorption, i.e. light-colored paint was applied.