Relationship satisfaction, relational equity, perceived partner responsiveness and emotion regulation difficulties in emerging adulthood: A dyadic analysis
Beliren yetişkinlikte romantik ilişki doyumu, ilişkisel eşitlik, algılanan partner duyarlılığı ve duygu düzenleme güçlükleri: İkili bir analiz
  1. Tez No: 900064
  2. Yazar: ÇAĞLA BERRAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, beliren yetişkinlerde ilişkisel eşitlik ve algılanan partner duyarlılığının romantik ilişki doyumu ile ilişkisinde duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolünü ikili düzeyde araştırmak amacıyla hipotetik bir model sunmaktadır. Bireylerin hem kendilerinin hem de partnerlerinin ilişkiye dair çıktılarını nasıl etkileyebileceklerine ilişkin açıklamalar getirebilmek araştırmanın amaçlarından biri olup bu sebeple Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Aracılık Modelinden (APIMeM) faydalanılmıştır. Beliren yetişkin (18-29 yaş) olma, evli olmama ve en az 6 aydır romantik bir ilişkide bulunma şartlarını karşılayan 146 heteroseksüel çift (N=292) çalışmaya dahil edilmiştir. Örneklemin oluşturulması sırasında elverişli (uygun) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak ise katılımcılara İlişki Değerlendirme Ölçeği, Algılanan Partner Duyarlılığı Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve İlişkisel Eşitlik Ölçeğinin Türkçe formları uygulanmıştır. Ayrıca, kişisel ve ilişkisel özelliklere ilişkin veriler araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular, duygu düzenleme güçlüklerinin sadece erkeklerin eşitlik algılarının ilişki doyumlarına olan etkisine kısmen aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Araştırmada başka bir aracılık etkisi gözlenmemiştir. Diğer araştırma sorularına ilişkin olarak, çeşitli aktör ve partner etkileriyle birlikte belirgin cinsiyet farklılıkları gözlenmiş; her bir bulgu literatüre uygun olarak tartışılmış, çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study uses a hypothetical model to investigate the mediating role of emotion regulation difficulties in the association of relational equity and perceived partner responsiveness to romantic relationship satisfaction at a dyadic level. Actor-Partner Interdependence Mediation Model (APIMeM) was carried out to investigate how individuals influence both their own and their partners' outcomes. One-hundred-forty-six heterosexual couples (N=292) who met the inclusion criteria of being emerging adults (18–29 years old), not being married, and having been in a romantic relationship for at least six months were included in the study. A convenience sampling method was used. The Turkish adaptation forms of Relationship Assessment Scale, Perceived Partner Responsiveness Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, and Relational Equity Scale were utilized as measuring instruments. Additionally, information regarding the participants' personal and relationship-related details was gathered using the Personal Information Form created by the researcher. Results indicated that men's perceptions of relational equity and relationship satisfaction were partially mediated by difficulties with emotion regulation. No additional mediation effect was noted. Regarding the remaining study questions, significant gender differences and actor and partner effects were observed. Each finding was discussed in accordance with the literature, implications, and recommendations were offered.