Assessment of land sensitivity to degradation in Harrir district of Erbil government using Medalus methodology
Erbil valiliği Harrir bölgesinde Medalus metodolojisi kullanılarakarazi bozulmasına duyarlılığın değerlendirilmesi
- Tez No: 900063
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toprak bozulması ve çölleşme küresel ekolojik sorunlardır. Bu çalışma, Irak'ın kuzeyindeki Harrir bölgesinde çevresel olarak çölleşemeye hassas alanları belirlemek için Akdeniz Çölleşme ve Arazi Kullanımı (MEDALUS) yöntemini kullanmıştır. Bölge 350.03 km²'yi kapsamaktadır ve 366 metreden 1544 metreye kadar değişen yükseltileri ile önemli topografik ve ekolojik çeşitliliğe sahiptir. Her 2 km x 2 km'lik ızgaranın merkezinden 0-20 cm derinlikten yüz adet bozulmuş toprak örneği toplanmıştır. Örnekler, parçacık boyutu dağılımı, organik madde içeriği, pH, elektriksel iletkenlik ve kalsiyum karbonat içeriği açısından analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarının dahil olduğu toprak, iklim, bitki örtüsü ve yönetim kalitesi verilerini entegre ederek, alanın çölleşmeye duyarlılığını değerlendirmek için Çevresel Hassasiyet Alanı İndeksi (ESAI) hesaplanmıştır. Bölgenin yaklaşık %37.87'si mükemmel toprak kalitesine sahipken, baskın toprak kalitesi orta kategoride yer almakta olup sürdürülebilir yönetim uygulamalarına ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. İklim Kalite İndeksi, bölgenin %5.27'sinin mükemmel koşullara sahip olduğunu ve çalışma alanında önemli iklim varyasyonlarının olduğunu ortaya koymuştur. Bitki Örtüsü Kalite İndeksi, alanın %96'sından fazlasının daha düşük kalite sınıflarında yer aldığını göstermiş, alanda önemli bir bozulma olduğunu belirtmiş ve acil restorasyon çalışmalarının gerektiğini vurgulamıştır. Yönetim Kalite İndeksi, yüksek kaliteli yönetim uygulamalarının yetersiz olduğunu göstermiş ve sürdürülebilir arazi kullanımı ve ağaçlandırma çalışmalarının gerekliliğini vurgulamıştır. ESAI değerlendirmesi, çalışma alanının 68.18 km²'sini potansiyel, 39.63 km²'sini hassas ve 2.81 km²'sinin çölleşmeye karşı kritik hassasiyette olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, Harrir bölgesi için bozulmayı önlemek ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için özel yönetim ve koruma çabalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil degradation and desertification are global ecological issues. This study utilized the Mediterranean Desertification and Land Use (MEDALUS) method to identify environmentally sensitive areas prone to desertification in Harrir district of northern Iraq. The area covers 350.03 km² and has significant topographical and ecological diversity, with elevations ranging from 366 meters to 1544 meters. One hundred disturbed soil samples were collected from the 0-20 cm depths at the center of each 2 km x 2 km grid. The samples were analyzed for particle size distribution, organic matter content, pH, electrical conductivity, and calcium carbonate content. By integrating data on soil including the results of soil analysis, climate, vegetation, and management quality data, the Environmental Sensitivity Area Index (ESAI) was calculated to assess the area's sensitivity to desertification. Approximately 37.87% of the region exhibits excellent soil quality, while the predominant soil quality falls within the moderate category, highlighting the need for sustainable management practices. The Climate Quality Index revealed substantial climatic variation, with 5.27% of the land exhibiting excellent conditions. The Vegetation Quality Index indicated significant degradation, with over 96% of the area falling within lower quality classes, necessitating urgent restoration efforts. The Management Quality Index showed a scarcity of high-quality management practices, underscoring the need for sustainable land use and reforestation efforts. The ESAI assessment revealed that 68.18 km² of the study area is potentially sensitive, 39.63 km² is fragile, and 2.81 km² is critically sensitive to desertification. These findings emphasize the importance of tailored management and conservation efforts to prevent degradation and promote sustainable development in the Harrir region.