Negative dependencies and intervention effects in Turkish
Türkçe'de olumsuz bağımlılıklar ve araya girme etkileri
  1. Tez No: 900075
  2. Yazar: BATUHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖZGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Dilbilim, Science and Technology, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın iki temel hedefi bulunmaktadır: (i) basitçe, belirli bir yapıda bir çeşit olumsuzluğa gereksinimi olan olumsuz bağımlılıklar'ın (örn. hiçbir, any, ever) Türkçe'deki betimleyici özelliklerini anlamak (Giannakidou and Zeijlstra, 2017; Giannakidou, 2020; Zeijlstra, 2016, 2022); (ii) Kelepir'in (2001) çalışması dışında Türkçe olumsuz bağımlılıklar alanyazınında pek fark edilmemiş olan olumsuz bağımlılıklar'daki araya girme etkileri'ni anlamak (Linebarger, 1980, 1987; Guerzoni, 2006; Chierchia, 2004, 2013). Araya girme etkileri sorununa bir açıklama getirmek için, Chierchia'nın (2004; 2013) çalışmasına dayanan ve temelde bazı birimlerin (örn. evrensel niceleyici, bağlaç, vb.) varlığının, uygun bir lisanslayıcı olduğu durumda bile olumsuz bağımlıların lisanslama alanını bozabileceğini öne süren sayıl sezdirimleri yaklaşımını temel alacağız. Sayıl sezdirimler kuramının, özellikle soru yapılarında olumsuz bağımlılıkların lisanslanmasıyla ilgili bazı eksikleri olmasına karşın, Türkçe'deki araya girme verilerinin kaydadeğer bir bölümünü açıklayabildiğini gözlemleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
There are two main goals of this study: (i) to understand the descriptive properties of the negative dependencies (e.g. hiçbir, any, ever) in Turkish, which are basically expressions that require some kind of negation in a given structure (Giannakidou and Zeijlstra, 2017; Giannakidou, 2020; Zeijlstra, 2016, 2022); and (ii) to understand the so-called intervention effects (Linebarger (1980, 1987); Guerzoni (2006); Chierchia (2004, 2013); among others) on negative dependencies in Turkish, which, excluding the work of Kelepir (2001), seems to have gone largely unnoticed in Turkish literature on negative dependencies. To give an account for the problem of intervention effects, we will adopt the scalar implicatures approach based on the work of Chierchia (2004, 2013), which essentially proposes that the presence of some elements (e.g. universal quantifier, coordination, etc.) may disturb the licensing environment for negative dependents even when there is a valid licensor. Although the theory has some shortcomings, especially regarding the licensing of negative dependencies under question structures, we will observe that the scalar implicatures theory is able to account for a considerable fragment of intervention data in Turkish.