İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik öğrenmeye yönelik motivasyonları, matematik kaygıları ve matematiğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between 4th grade primary school students' motivation towards learning mathematics, mathematics anxiety, and attitudes towards mathematics
- Tez No: 900074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZİN SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygıları, matematiğe yönelik tutumları ve matematik öğrenmeye yönelik motivasyonları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Bunun yanında araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik öğrenmeye yönelik motivasyon düzeyleri, matematik kaygı düzeyleri ve matematiğe yönelik tutumlarının cinsiyet, yaş, öğrenim görülen sınıftaki öğrenci sayısı, gelir düzeyi, kardeş sayısı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne çalışma durumu, baba çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Belirtilen amaçlar doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup ilişkisel araştırma modeli desen olarak tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Mamak ilçesindeki ilkokullarda öğrenim görmekte olan 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara ili Mamak ilçesindeki ilkokul 4. sınıf öğrencileri arasından oransız küme örneklemi yöntemi ile belirlenen 620 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“İlkokul 4. Sınıflara Yönelik Matematik Motivasyon Ölçeği”,“İlkokul 3. ve 4. Sınıf Çocukları İçin Matematik Kaygı Ölçeği”,“İlkokul ve Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Matematik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı betimsel istatistiki yöntemlerin yanında çıkarımsal istatistiki yöntemlerden Bağımsız Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin matematik kaygıları ve matematik öğrenmeye yönelik motivasyonları arasında orta düzey pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada öğrencilerin matematik kaygıları ve matematiğe yönelik tutumları arasında orta düzey pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmada öğrencilerin matematik öğrenmeye yönelik motivasyonları ve matematiğe yönelik tutumları arasında orta düzey pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Yapılan araştırmada bir ilçedeki kamu ilkokulundaki dördüncü sınıf öğrencilerinin matematik kaygılarının düşük, matematiğe yönelik tutumları ve matematik öğrenmeye yönelik motivasyonlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu durum dikkate alınarak belli seviyede de olsa belirlenen matematik kaygısının düşürülmesine yönelik çalışmalar yapılabilir. Yapılacak çalışmaların sınıf içi uygulama gerektiren, öğrencileri motive eden faaliyetler olmasına dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to reveal the relationship between mathematics anxiety, attitudes towards mathematics, and motivation towards learning mathematics of 4th grade primary school students. In addition, the study attempted to determine whether the motivation levels towards learning mathematics, mathematics anxiety levels, and attitudes towards mathematics of 4th grade primary school students differed significantly according to the variables of gender, age, number of students in the class, income level, number of siblings, mother's education status, father's education status, mother's employment status, father's employment status. In line with the stated objectives, a quantitative research approach was adopted in the research and the relational research model was preferred as the design. The universe of the research consists of 4th grade students studying in primary schools in the Mamak district of Ankara in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consists of 620 students determined by the disproportionate cluster sampling method among the 4th grade primary school students in the Mamak district of Ankara.“Personal Information Form”,“Mathematics Motivation Scale for Primary School 4th Graders”,“Mathematics Anxiety Scale for Primary School 3rd and 4th Grade Children”,“Mathematics Attitude Scale for Primary and Secondary School Students”were used as data collection tools. Due to the normal distribution of the data collected in the study, in addition to descriptive statistical methods, Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance and Pearson Product Moment Correlation analyses were performed. The study determined a statistically significant relationship, which was moderately positive, between students' mathematics anxiety and their motivation towards learning mathematics. Besides this, a statistically significant relationship which was moderately positive between students' mathematics anxiety and their attitudes towards mathematics was determined in the study. In addition, the study determined a statistically significant relationship which was moderately positive between students' mathematics motivation towards learning mathematics and their attitudes towards mathematics. In the research conducted, it was determined that the fourth grade students in a public primary school in a district had low math anxiety, high attitudes towards math and high motivation to learn math. Considering this situation, studies can be conducted to reduce the determined math anxiety, even at a certain level. Care should be taken to ensure that the studies to be conducted are activities that motivate students who require in-class practice.