Kadınlarda travmatik doğum algısının doğum öz yeterliliği veemzirmenin başlatılması ile ilişkisi
The relationship of traumatic birth perception in women with birth self-efficacy and initiation of breastfeeding
- Tez No: 900090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA BURCU YURTSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma travmatik doğum algısının doğum öz yeterliliğine ve emzirme başlatılmasına etkisini belirleme amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma, 20.02.2023-17.08.2023 tarihleri arasında Mehmet Akif Ersoy Kadın Doğum Kliniklerine başvuran 214 kadın üzerinde yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğünü hesaplamak için evreni bilinen örneklem formülü kullanılmıştır. Çalışma iki aşama olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Birinci aşamada gebelere Kişisel Veri Formu, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ) ve Normal Doğuma Yönelik Doğum Öz Yeterliliği Ölçeği NDYÖYÖ) uygulanmıştır. İkinci aşamada ise doğum sonu ilk 48 saat içerisinde LACTH emzirme tanılama ölçeği kullanılarak emzirme başarıları ölçülmüştür. Çalışmanın analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak yapılmıştır. Toplanan veriler Levene testi, t-testi, Anova, Welch, Tukey ve pearson korelasyon testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was prepared in order to determine the effect of traumatic birth perception on birth self-efficacy and breastfeeding initiation. The study was conducted on 214 women who applied to Mehmet Akif Ersoy Obstetrics Clinics between Dec. 20.02.2023 and Dec. 17.08.2023. To calculate the sample size, the sample formula known to the universe was used. The study was planned and implemented in two stages. At the first stage, the Personal Data Form, the Traumatic Birth Perception Scale (TDAÖ) and the Birth Self-Efficacy Scale for Normal Birth were applied to the pregnant women. In the second stage, breastfeeding success was measured using the LACTH breastfeeding diagnostic scale within the first 48 hours of the end of labor. The analysis of the study was carried out using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program. The collected data were evaluated by Levene test, t-test, Anova, Welch, Tukey and Pearson correlation tests.