Flerov-talyzin formülü kullanılarak (n,2n) reaksiyonları için yeni yarı-ampirik tesir kesiti formüllerinin elde edilmesi
Obtaining a new semi-empirical cross-section formula for (n,2n) reactions using flerov-talyzin formula
  1. Tez No: 900089
  2. Yazar: AYDOĞAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL, PROF. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
14-15 MeV enerji civarındaki (n,2n) tesir kesiti verileri, nötron çarpanı ve fisyon reaktörleri için yapısal malzeme seçimi ve nötron dozimetresinde araştırma yapılması açısından çok önemli uygulamalardır. Bu veriler nükleer model teorilerini geliştirmek için ve özellikle nükleer kabuk modelini destekleyen nükleer teorilerin anlaşılması için gereklidir. Deneysel ve yarı deneysel (n,2n) reaksiyon tesir kesitleri üzerinde birçok araştırmacı çalışmaktadır ancak nükleer yapının karakteri tam olarak bilinmediğinden teorik hesaplamalar hala yeterli olmamıştır. Bu çalışmada, 14-15 MeV nötron geliş enerjisinde (n,2n) reaksiyon tesir kesitlerini hesaplamak için yeni bir yarı-ampirik formül önerilmiştir. Çekirdeklerin tesir kesiti üzerinde tek-çift etkisi ve yarı ampirik kütle formüllerinin etkisi incelenmiştir. Ayrıca optik model parametreleri ve SCAT2 kodu kullanılarak toplam tesir kesiti hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen teorik sonuçlar EXFOR deneysel nükleer veri kütüphanesinden alınan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmadaki toplam tesir kesitlerinin hesaplanması, 14-15 MeV civarındaki enerjiye yönelik deneysel verilerin eksikliği göz önüne alındığında, nötron reaksiyonlarına referans sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The (n,2n) cross section data around 14-15 MeV energy are very important applications of neutron multiplier and selecting structural materials for fission and fusion reactors and researching at neutron dosimeter. These data are needed for researching nuclear model theories and they are necessary for the understanding of nuclear theories especially supporting of the nuclear shell model. The empirical and semi-empirical (n,2n) reaction cross sections have been investigated by many authors, but theoretical calculations have not been adequate because of the character of the nuclear structure is not exactly known. In this work, a new empirical formula has been proposed to calculate the (n,2n) reaction cross sections at 14-15 MeV neutron incident energy. The odd-even effect and the effect of semi-empirical mass formulas on the cross section of the nuclei were examined. Also, the total cross sections calculations have been done by using optical model parameters and using SCAT2 code. The obtained theoretical results compared with the taken from EXFOR experimental nuclear data library. Consequently, calculations of the total cross sections in the present study may provide a reference to neutron reactions considering the lack of experimental data for around 14-15 MeVenergy.