Eğitim kademelerine göre öğrencilerin ödev kavramına ilişkin algıları: Bir metafor çalışması
Students perceptions of the concept of homework according to theireducation levels: A metaphor study
  1. Tez No: 900103
  2. Yazar: EVRİM BÜKRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, eğitim kademelerine göre öğrencilerin ödev kavramına ilişkin metaforik algılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın deseni olgubilimdir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Zonguldak ili Devrek ilçe merkezinde ilkokul, ortaokul ve lise kademesinden 17 devlet okulunda yürütülmüştür. 4 ilkokuldan 132 dördüncü sınıf öğrencisi, 7 ortaokuldan 132 yedinci sınıf öğrencisi, 6 liseden 220 on birinci sınıf öğrencisi olmak üzere 484 öğrenci çalışma kapsamında araştırmaya katılmıştır. Bu öğrencilerin %57.4 kız, %.42.6 erkektir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış soru formu kullanılmıştır. Araştırmada veriler içerik analizi ile deşifre edilmiştir. Analiz sunucunda öğrencilerin ödev kavramına yönelik 318 metafor ürettikleri, Ürettikleri metaforların“eğlence olarak ödev”,“geliştirici olarak ödev”,“gereksizlik olarak ödev”,“mutsuzluk acı kaynağı olarak ödev”,“sonsuzluk olarak ödev”,“başarının anahtarı olarak ödev”,“zorluk emek çaba gerektiren olarak ödev”,“zorunluluk olarak ödev”,“ödül veya ceza olarak ödev”,“vazgeçilmez olarak ödev”,“azı karar çoğu zarar olarak ödev”,“geribildirim olarak ödev”,“gizemli/özel olarak ödev”ve“çok yönlü/boyutlu olarak ödev”şeklinde adlandırılan 13 kategori altında toplandığı anlaşılmıştır. Öğrencilerin ödev kavramına ilişkin algılarını gösteren metaforların %44.87 oranda olumsuz, %43.51 oranda olumlu ve %11.62 oranda yansız olduğu görülmüştür. Eğitim kademesi büyüdükçe öğrencilerin ödeve yönelik algılarının görece daha olumsuzlaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the metaphorical perceptions of students regarding the concept of homework according to educational levels. The design of the research in which the qualitative research method was used is phenomenology. The research was conducted in the 2022-2023 academic year, selected from 17 state schools in the Devrek district center of Zonguldak province affiliated to the Ministry of National Education, from primary, secondary and high schools. 132fourth grade students from 4 primary schools, 132 seventh grade students from 7 middle schools, and 220 eleventh grade students from 6 high schools participated in the study. A total of 484 students participated in the study. 57.4% of these students were female and 42.6% were male. A semi-structured questionnaire was used as the data collection tool in the research. The data in the research was deciphered by content analysis. In the analysis server, it was understood that the students produced 318 metaphors regarding the concept of homework. The metaphors they produced were gathered under 13 categories called“homework as entertainment”,“homework as developer”,“homework as unnecessary”,“homework as a source of unhappiness and pain”,“homework as infinity”,“homework as the key to success”,“homework as difficulty, effort and effort”,“homework as obligation”,“homework as reward or punishment”,“homework as indispensable”,“homework as little decision, more harm”,“homework as feedback”,“homework as mysterious/special”and“homework as multidimensional”. It was observed that the metaphors showing the students' perceptions regarding the concept of homework were 44.87% negative, 43.51% positive and 11.62% neutral. It was determined that the students' perceptions towards homework became relatively more negative as the education level increased.