Chiari malformasyonu Tip-I tanılı yetişkin grup ile sağlıklı yetişkin grubun empati yeteneklerinin karşılaştırılması
A comparison of empathy skills of a group of adults with chiari malformation Type-I and a group of healthy adults
- Tez No: 900102
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Tıbbi Biyoloji, Psychiatry, Psychology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Empati, bir kişinin başkalarının duygularını anlayabilme ve onların perspektifinden olayları görebilme yeteneğidir. Bu çalışmada, Arnold Chiari malformasyonu Tip-I hastalığı olan bireyler ile sağlıklı bireyler arasında empatinin 4 alt boyutu olan bilişsel empati, emosyonel yanıt, sosyal yeti, empatik ilgi becerilerine odaklanılmıştır. Empati yetenekleri, hastalık durumu ve cinsiyet faktörleri açısından incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın vaka grubu 31 kişiden, kontrol grubu ise 30 kişiden oluşmaktadır. 16 kadın ve 15 erkek Chiari malformasyonu tip-I tanısı almış, 15 kadın 15 erkek ise kontrol (herhangi bir nöropsikiyatrik tanı almamış) grubunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda, 60 maddeden oluşan bir Empati Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler tek yönlü ANOVA istatistiği ile incelenmiştir. Bulgular, Chiari malformasyonu Tip-I tanılı kadın grubun, empatinin bazı alt boyut düzeylerinin erkek gruba göre düşüş eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bilişsel empati, emosyonel yanıt, sosyal yeti ve empatik ilgi kavramları üzerinde gerçekleştirilen analizler, Chiari malformasyonu Tip-I hastalığının empati yetenekleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ancak empatik ilgi ve emosyonel yanıt üzerinde belirli bir etkisinin olabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, Chiari malformasyonu Tip-I hastalığı olan bireylerin empati yeteneklerinin anlaşılması ve desteklenmesi konusunda önemli ipuçları sunabileceği gibi ayna nöronların ve empati kavramının Chiari malformasyonu Tip-I hastalarında nasıl etkilendiğine dair daha derinlemesine anlayış da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Empathy is the ability to understand the feelings of others and to see things from their perspective. In this study, we focused on the 4 sub-dimensions of empathy: cognitive empathy, emotional response, social competence, and empathic interest skills between individuals with Arnold Chiari malformation Type-I and healthy individuals. Empathy abilities were analyzed and compared in terms of disease status and gender factors. The case group of our study consisted of 31 people and the control group consisted of 30 people. 16 women and 15 men were diagnosed with Chiari malformation type-I and 15 women and 15 men were controls (without any neuropsychiatric diagnosis). In our study, an Empathy Scale consisting of 60 items was used. The data obtained from the scale were analyzed with one-way ANOVA statistics. The findings show that the female group diagnosed with Chiari malformation Type-I tended to have lower levels of some sub-dimensions of empathy than the male group. Analyses performed on the concepts of cognitive empathy, emotional response, social competence and empathic interest show that Chiari malformation Type-I does not have a significant effect on empathy abilities, but may have a certain effect on empathic interest and emotional response. These findings may provide important clues for understanding and supporting the empathic abilities of individuals with Chiari malformation Type-I, as well as providing a deeper understanding of how mirror neurons and the concept of empathy are affected in Chiari malformation Type-I patients.