Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularının oyun performansını belirleyen faktörler
Factors determining the game performance of wheelchair basketball players
- Tez No: 900117
- Danışmanlar: DOÇ. CENGİZ ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL OYUNCULARININ OYUN PERFORMANSINI BELİRLEYEN FAKTÖRLER Amaç: Bu araştırmanın amacı, tekerlekli sandalye basketbol (TSB) oyuncularının oyun performansını belirleyen faktörlerin tespit edilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Liginde oynayan 15 TSB oyuncusunun gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Araştırma öncesi sporcular araştırmanın kapsamı hakkında bilgilendirildikten sonra ölçüm ve testlere tabi tutuldular. Bu aşamada sırasıyla sporcuların antropometrik özellikleri, vücut kompozisyonları, izokinetik kuvvet performansları, kaygı düzeyleri ve tekerlekli sandalye basketbol beceri testi (TBBT) düzeyleri tespit edildi. Sporcuların antropometrik özelliklerinin tespit edilebilmesi için vücut ağırlıkları, sandalyeli boy uzunlukları, kulaç ve kol uzunlukları, omuz genişlikleri, üst ve ön kol çevreleri, el uzunlukları ve genişlikleri ölçüldü. Vücut kompozisyonlarının tespiti için yağlı ve yağsız vücut oranları tespit edildi. İzokinetik kuvvet performanslarının tespiti için omuz horizontal abdüksiyon/addüksiyon (H-ABD/H-ADD), omuz abdüksiyon/addüksiyon (ABD/ADD), omuz internal rotasyon/eksternal rotasyon (IR/ER), omuz ekstansiyon/fleksiyon (EXT/FLX) ve dirsek ekstansiyon/fleksiyon (D-EXT/D-FLX) testleri uygulandı. Sporcuların kaygı düzeyleri, Spor Kaygı Ölçeği-2 (SKÖ-2) kullanılarak değerlendirildi. Sporcuların oyun performansı TBBT ile ölçüldü. TBBT, statik ve dinamik şut performansı, statik ve dinamik top sürati, toplu illinois ve slalom testleri ve 5-10-20 m toplu sprint testlerinden oluşmaktadır. Veriler toplandıktan sonra sporcuların TBBT puanları ile antropometrik özellikleri, vücut kompozisyonları, izokinetik kuvvet performansları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FACTORS DETERMINING THE GAME PERFORMANCE OF WHEELCHAIR BASKETBALL PLAYERS Aim: The purpose of this study is to identify the factors determining the game performance of wheelchair basketball (WCB) players. Materials and Methods: The study was conducted with the voluntary participation of 15 athletes playing in the Turkish Wheelchair Basketball Super League. Prior to the research, athletes were informed about the scope of the study and underwent measurements and tests. During this stage, anthropometric characteristics, body composition, isokinetic strength performance, anxiety levels, and wheelchair basketball skill test (TBBT) levels of the athletes were determined. Anthropometric measurements included body weight, seated height, arm span, shoulder width, upper and forearm circumferences, hand length, and hand width. Body composition was assessed by measuring fat and lean body mass ratios. Isokinetic strength performance was evaluated using tests for horizontal shoulder abduction/adduction (H-ABD/H-ADD), shoulder abduction/adduction (ABD/ADD), shoulder internal/external rotation (IR/ER), shoulder extension/flexion (EXT/FLX), and elbow extension/flexion (D-EXT/D-FLX). Anxiety levels of athletes were assessed using the Sport Anxiety Scale-2 (SAS-2). Game performance was measured using the TBBT, which includes static and dynamic shooting performance, static and dynamic ball speed, Illinois agility and slalom tests, and 5-10-20 m shuttle sprint tests. After collecting data, the relationships between athletes' TBBT scores, anthropometric characteristics, body composition, isokinetic strength performance, and anxiety levels were examined.