4-boyutlu öklid uzayında çatılandırılmış eğrilerin elastik olmayan eğri akışları
Inextensible flows of framed curves in 4-dimensional euclidean space
- Tez No: 900116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜN BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümü giriş bölümü olup bu bölümde elastik olmayan eğri akışları ile ilgili yapılan çalışmalardan ve çatılandırılmış eğri kavramlarından bahsedilmiştir. Sonraki bölümde tezi oluştururken kullanılan temel kavramlar, tanımlar ve teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında çatılandırılmış eğrilerin elastik olmayan eğri akışları ele alınmıştır. Son bölüm ise çalışmanın orijinal kısmı olup bu kısımda 4-boyutlu Öklid uzayında çatılandırılmış eğriler için elastik olmayan eğri akışları incelenmiş ve bazı önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first part of this study, which consists of four chapters, is the introduction, and in this chapter, studies on inextensible curve flows and the concepts of framed curves are mentioned. In the next section, the basic concepts, definitions and theorems used in creating the thesis are stated. In the third chapter, inextensible flows of framed curves in 3-dimensional Euclidean space are discussed. The last part is the original part of the study, and in this part, inextensible flows for framed curves in 4-dimensional Euclidean space are examined and some important results are obtained.