İnguinal herni onarımında Desarda yöntemi ile Lichtenstein yönteminin karşılaştırılması
Comparison of Desarda and Lichtenstein method in repair of inguinal hernia
  1. Tez No: 900119
  2. Yazar: AHMET BAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Prospektif, randomize olan çalışmada Desarda ile Lichtenstein yöntemlerini; ameliyat süresi, analjezik ihtiyacı, ağrı, aktivitelere dönüş, yabancı cisim hissi, seksüel aktivitede ağrı, erken ve geç dönem komplikasyonları karşılaştırmayı amaçlanmıştır. Aralık 2021 - Nisan 2022 tarihleri arasında kasık fıtığı ameliyatı planlanan 100 hasta iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, preop seksüel aktivitede ağrı, ameliyat süresi, ameliyat sonrası analjezik ihtiyacı gün, erken dönem komplikasyonlar, ameliyat sonrası 1, 3, 7, 14, 30, 90. günde ağrı, yabancı cisim hissi 3. ay, post operatif 6. ay seksüel aktivitede ağrı, 9. ayda nüks durumları sorgulanarak kaydedildi. Hastaların değerlendirilmesinde Vizüel Analog Skalası kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen 93 hastadan 48 hastaya Desarda, 45 hastaya Lichtenstein onarımı yapıldı. Yön, preop ağrı, seksüel aktivitede ağrı, yaş, BMI ameliyat yöntemine göre istatistiksel olarak anlamlı fark göstermemektedir (p>0,05). Ameliyat süresi Desarda grubunda kısa bulundu ve istatistiksel olarak anlamlıdır(z: -7,39; p0.05). Hematom, seroma ve cerrahi alan enfeksiyon her iki grupta görülmedi. Postop 1, 3, 7, 14, 30, 90. günlerde ağrı ve post operatif seksüel aktivitede ağrı 6. Ay değerlendirmesinde gruplar arasında anlamlı fark görülmedi. Yabancı cisim hissi Lichtenstein grubunda anlamlı yüksek bulundu. Nüks Desarda grubunda izlenmedi, fakat Lichtenstein grubunda %2,22'sinde (n:1) gözlendi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Desarda yönteminde ameliyat süresinin kısa olması, ameliyat sonrası akut ve kronik ağrı, cinsel aktivite açısından benzer olması Desarda yönteminin avantajı olarak öne çıkmaktadır. Desarde herniorafi yöntemi mesh herniorafiye uygun bir alternatif gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Prospective, randomized possible Desarda and Lichtenstein methods; averages of the comparison of the duration of surgery, analgesic need, pain, return, foreign body sensation, pain during sexual activity, early and late stays. Materials and Methods: 100 patients scheduled for inguinal hernia surgery between December 2021 and April 2022 were divided into two groups. Demographic characteristics of patients, pain in preoperative sexual activity, duration of surgery, postoperative analgesic requirement, early complications, postoperative pain at 1st, 3rd, 7th, 14th, 30th, 90th days, foreign body sensation at 3 months, postoperative 6 days. Pain in sexual activity at 1 month and recurrence at 9 months were recorded by questioning. The Visual Analogue Scale was used in the evaluation of the patients. Results: Desarda repair was performed in 48 of the 93 patients included in the study, and Lichtenstein repair was performed in 45 patients. Direction, preoperative pain, pain in sexual activity, age, BMI did not show a statistically significant difference according to the surgical method (p>0.05). The operation time was found to be short in the Desarda group and was statistically significant (z: -7.39; p0.05). Hematoma, seroma and surgical site infection were not seen in both groups. There was no significant difference between the groups in the postoperative 1st, 3rd, 7th, 14th, 30th, and 90th days of pain and postoperative pain in sexual activity at the 6th month evaluation. Foreign body sensation was significantly higher in the Lichtenstein group. Relapse was not observed in the Desarda group, but was observed in 2.22% (n:1) in the Lichtenstein group. There was no statistically significant difference between the two groups. Conclusion: The advantage of the Desarda method is that the operation time is short, the postoperative acute and chronic pain, and sexual activity are similar in the Desarda method. The Desarde herniorrhaphy method seems to be a suitable alternative to mesh herniorhaphy.